Gadījuma bilde

Online

Pašreiz BMWPower skatās 131 viesi un 2 reģistrēti lietotāji.

Ienākt BMWPower

Lietotājvards:

Parole:

Atcerēties

Aizmirsi paroli?

Reģistrēties

Forums » Vispārējās diskusijas » Tērzētava

Tēma: Elektroauto EV un PHEV

AutorsZiņojums
versatile
07. May 2026, 09:54 #7721

Kopš: 03. Sep 2015

Ziņojumi: 1694

Braucu ar:

Ja gribas zināt, cik varēs ziemā ar 100% nobraukt bez stresa, tad wltp ciparu dala ar 3.
Offline
RaL
07. May 2026, 11:31 #7722

Kopš: 23. Jul 2006

No: Rīga

Ziņojumi: 4064

Braucu ar: kruīzu


07 May 2026, 08:28:30 @AigarsV rakstīja:
skaties EV database - real range - tur ir dažādām temperatūrām un braukšanas apstākļiem. Tas real range, kas norādīts pie baterijas datiem lapas augšpusē atbilst +- siltam laikam un braucot ap 95-100


liels paldies par avotu - ļoti daudz un noderīgas informācijas.

Par "real range" patiesumu gan nemācēšu teikt, bet paskatoties dažus interesējošos modeļus manai situācija (rēķināju tikai šoseju - konstanti 110kmh) dati sanāk šādi:
- vasara (+23 grādi bez AC) ir par 20-25% mazāk kā WLTP
- ziema (-10 grādi ar apsildi) ir aptuveni 40% mazāk kā WLTP

apstākļi (110kmh. +23 un -10) ir viņu norādītie. Pilsētas patēriņš ir labāks.

Tad, ja range ir 500km, ikdienā lādējam 400km (80%), sākam uzlādi pie 10%, tātad ikdienā lietojami ir 350km pēc WLTP. Ja skatās reālos km, tad vasarā tie ir ~280km, ziemā 210km.
ICE man range ir ap 700km (ziema/vasara sanāk vienādi, jo vasarā var nedaudz ātrāk braukt un ir lielāki diski), bet pildos pie 150-200km atlikuma parasti, tātad reāli nobraucu ap 500km starp uzpildēm, vienīgais, ka uz uzpildi man speciāli jābrauc (nav pa ceļam), kamēr EV var salādēt mājās. Šādā pat režīmā ar 500km range EV sanāk, ka ziemā jālādējas ik pa 2.5 dienām, vasarā katru 3. dienu.

Bet kurš brauc ar izslēgtu kondicionieri Man ICE cauru gadu ir ieslēgts. Viņš baigi daudz tērē elektrību?
Offline
Vienpatis
07. May 2026, 11:40 #7723

Kopš: 27. Oct 2009

No: Jelgava

Ziņojumi: 470

Braucu ar: BMW 535xd (f10)

Manam pēc WLPT ir 581km. Nu varbūt perfektos apstākļos un lēnos ātrumos, bet šaubos. Normāli lietojot un braucot starp 80% ->10% nekas vairāk par 340 vasarā un zem 300 ziemā nesanāk. Viss ieslēgts un brauc kā gribas neko netaupot, bet arī Verstapenu netēlojot.
Ja godīgi pilnīgi pietiek, jo uzlāde ir ātra un dzīves stils nepieprasa kkur tālu braukt un uzreiz braukt atpakaļ. Ikdienā lādējos darbā.
EV ir ļoti labs pasākums, bet objektīvi ne visiem dzīves stiliem der.
Offline
versatile
07. May 2026, 11:46 #7724

Kopš: 03. Sep 2015

Ziņojumi: 1694

Braucu ar:


07 May 2026, 11:40:25 @Vienpatis rakstīja:

EV ir ļoti labs pasākums, bet objektīvi ne visiem dzīves stiliem der.

Jup. Tik jāatceras, ka Latvijā vidējais nobraukums gadā pēc CSDD datiem ir ap 15k (jeb zem 50km dienā) un diezgan liela daļa auto īpašnieku dzīvo privātmājās, kur rozeti var atrast.

Vēl ir variants, ja tuvumā ir emobi un elektroauto spēj ņemt 50kw uzlādes jaudu līdz tiem 80%. Tad sanāk gandrīz tikpat lēti kā ar fiksēto tarifu no mājas rozetes.
Offline
Mizx
07. May 2026, 11:52 #7725

Kopš: 26. Apr 2004

No: Rīga

Ziņojumi: 7691

Braucu ar:


07 May 2026, 11:46:35 @versatile rakstīja:

07 May 2026, 11:40:25 @Vienpatis rakstīja:

EV ir ļoti labs pasākums, bet objektīvi ne visiem dzīves stiliem der.

Jup. Tik jāatceras, ka Latvijā vidējais nobraukums gadā pēc CSDD datiem ir ap 15k (jeb zem 50km dienā) un diezgan liela daļa auto īpašnieku dzīvo privātmājās, kur rozeti var atrast.

Vēl ir variants, ja tuvumā ir emobi un elektroauto spēj ņemt 50kw uzlādes jaudu līdz tiem 80%. Tad sanāk gandrīz tikpat lēti kā ar fiksēto tarifu no mājas rozetes.
"Visizplatītākais mājokļa veids Latvijā ir dzīvokļi, tajos dzīvo 64% – 64,4% iedzīvotāju, kas ir viens no augstākajiem rādītājiem Eiropas Savienībā."
Offline
versatile
07. May 2026, 11:56 #7726

Kopš: 03. Sep 2015

Ziņojumi: 1694

Braucu ar:

1. čuješ atšķirību starp "iedzīvotāji" un "auto īpašnieki"?
2. Zināma daļa no tām mājām ir de-facto privātmājas ar 2-4 dzīvokļiem.
3. ja ignorē pirmo un otro punktu, tad taču tāpat paliek 30+%, kam der elektroauto. pašlaik elektroauto ir 1% no sabiedrības.

Karoč, lasīt vienai otrai mizai jāmācās.
Offline
Mizx
07. May 2026, 12:00 #7727

Kopš: 26. Apr 2004

No: Rīga

Ziņojumi: 7691

Braucu ar:


07 May 2026, 11:56:02 @versatile rakstīja:
1. čuješ atšķirību starp "iedzīvotāji" un "auto īpašnieki"?
2. Zināma daļa no tām mājām ir de-facto privātmājas ar 2-4 dzīvokļiem.
3. ja ignorē pirmo un otro punktu, tad taču tāpat paliek 30+%, kam der elektroauto. pašlaik elektroauto ir 1% no sabiedrības.

Karoč, lasīt vienai otrai mizai jāmācās.
Tu šo izfantazēji, vai ir kādi īpatnēji statistikas dati, lai paustu šādu apgalvojumu? Ā, tagad modē ir "novērojumi" par to, kā kuram kas šķiet notiekam.
Offline
prox
07. May 2026, 12:04 #7728

Kopš: 26. Dec 2009

No: Jūrmala

Ziņojumi: 140

Braucu ar:

Var droši ikdienā lādēt līdz 100% , ja vien nav paredzēta dīkstāve uz vairākām nedēļām. Lādējot līdz 100% mašīna arī balansē šūnu spriegumus, nodrošinot maksimālu pieejamo baterijas kapacitāti.
Offline
shirminieks
07. May 2026, 12:41 #7729

Kopš: 13. Jan 2013

No: Rīga

Ziņojumi: 2072

Braucu ar: 81

Man WLTP ir ~610km, bet tas tāds random cipars no kur nav jēgas; praksē vienīgais cipars, uz ko vērts skatīties, ir šosejas range.

Pa pilsētu varētu arī visus 700km varētu sakasīt labā laikā, bet kam tas ir svarīgi?

Reāli pa šoseju vasarā 100-0% ir kkādi 550km, ziemā (-20) tie ir 350km; tas ir braucot ar 100km/h.

Tādā ziņā Teslabjornam labs spreadsheet ar datiem: dati

Tur ir nobraukumi pie dažādiem ātrumiem (90 & 130) un temperatūrām, kas ļauj saprast cik tālu var aizbraukt.

Praksē ikdienā (kā jau te kāds minēja) es braucu 80-20%, kas to samazina uz 300km vasarā / 200km ziemā; bet ja ir jābrauc kaut kur tālāk vai ilgāk prom no mājas, tad piemaucu uz 100%. Mēnesī nobraucu 1500-2000km, bet kopš pārvācos uz privātmāju nekad nav bijusi vajadzība lādēt ārpus mājas. Iepriekš dzivoklī tikai publiskajā tiklā lādējos brīžos, kad pats iepirkos veikalā.
Offline
atrabotka
07. May 2026, 12:56 #7730

Kopš: 01. Mar 2022

Ziņojumi: 220

Braucu ar:


07 May 2026, 11:56:02 @versatile rakstīja:
pašlaik elektroauto ir 1% no sabiedrības.


Sabiedrība tie ir bērni un pensionāri. Cik % elektroauto ir sabiedrības daļai ar autovadītāja apliecību, vai vismaz no visiem reģistrētajiem transportlīdzekļiem? Tiešām tikai 1%?
Offline
Mizx
07. May 2026, 13:00 #7731

Kopš: 26. Apr 2004

No: Rīga

Ziņojumi: 7691

Braucu ar:


07 May 2026, 12:56:34 @atrabotka rakstīja:

07 May 2026, 11:56:02 @versatile rakstīja:
pašlaik elektroauto ir 1% no sabiedrības.


Sabiedrība tie ir bērni un pensionāri. Cik % elektroauto ir sabiedrības daļai ar autovadītāja apliecību, vai vismaz no visiem reģistrētajiem transportlīdzekļiem? Tiešām tikai 1%?
Šobrīd joprojām tikai apmēram 1% no visiem transportlīdzekļiem Latvijā ir elektriski. Tas nav īsti "no sabiedrības", jo visiem automašīnu nav. Un dominē Rīga / pierīga.
Offline
shirminieks
07. May 2026, 13:14 #7732

Kopš: 13. Jan 2013

No: Rīga

Ziņojumi: 2072

Braucu ar: 81


07 May 2026, 13:00:24 @Mizx rakstīja:

07 May 2026, 12:56:34 @atrabotka rakstīja:

07 May 2026, 11:56:02 @versatile rakstīja:
pašlaik elektroauto ir 1% no sabiedrības.


Sabiedrība tie ir bērni un pensionāri. Cik % elektroauto ir sabiedrības daļai ar autovadītāja apliecību, vai vismaz no visiem reģistrētajiem transportlīdzekļiem? Tiešām tikai 1%?
Šobrīd joprojām tikai apmēram 1% no visiem transportlīdzekļiem Latvijā ir elektriski. Tas nav īsti "no sabiedrības", jo visiem automašīnu nav. Un dominē Rīga / pierīga.


Jau uz marta beigām BEV'i bija 2% no autoparka
Offline
Mizx
07. May 2026, 13:25 #7733

Kopš: 26. Apr 2004

No: Rīga

Ziņojumi: 7691

Braucu ar:


07 May 2026, 13:14:14 @shirminieks rakstīja:

Jau uz marta beigām BEV'i bija 2% no autoparka
Pēc publiski pieejamiem CSDD datiem 24.02.2026. bija 1,13%. Kas martā notika, ka skaits dubultojās?

[ Šo ziņu laboja Mizx, 07 May 2026, 13:26:04 ]

Offline
kkas
07. May 2026, 13:28 #7734

Kopš: 22. Apr 2008

Ziņojumi: 10313

Braucu ar: Alfu


07 May 2026, 12:04:46 @prox rakstīja:
Var droši ikdienā lādēt līdz 100% , ja vien nav paredzēta dīkstāve uz vairākām nedēļām. Lādējot līdz 100% mašīna arī balansē šūnu spriegumus, nodrošinot maksimālu pieejamo baterijas kapacitāti.


jap. ja regulāri brauc, tad uz 100% var lādēt un tas 1%-2% soh ietaupījums pēc gadiem tāpat nebūs jūtams vai monetizējams + baterija vnk stāvot konstanti degradējas, pat nelietojot.

balansē arī nelādējot. tās nabaga šūnas atviebtos ātri vien, ja balansētu tikai uz 100%


ar 80% sanācis labs antimārketings. tā jau range anxiety un tad vēl par baču jāuztraucas
Offline
viagris
07. May 2026, 14:01 #7735

Kopš: 06. Jul 2004

Ziņojumi: 4792

Braucu ar:


07 May 2026, 11:46:35 @versatile rakstīja:

Vēl ir variants, ja tuvumā ir emobi un elektroauto spēj ņemt 50kw uzlādes jaudu līdz tiem 80%. Tad sanāk gandrīz tikpat lēti kā ar fiksēto tarifu no mājas rozetes.


Tu esi lādējis kādreiz auto e-mobi?
Aptuveni 1€/kWh sanāks reālajā dzīvē
Lidz 50kw var lādēt ignitis un viršos, ja grib pa lēto, e-mobi ir lohatrons ar koferi
Offline
versatile
07. May 2026, 14:57 #7736

Kopš: 03. Sep 2015

Ziņojumi: 1694

Braucu ar:


07 May 2026, 14:01:57 @viagris rakstīja:

Tu esi lādējis kādreiz auto e-mobi?
Aptuveni 1€/kWh sanāks reālajā dzīvē

Jā, esmu, parasti ņem 45-50kw. Problēmas visādiem mudakiem parasti, kas pie emobi spraužas pie maiņstrāvas - ja autiņš ņem pretī 11kw, tad akurāt eiriks par kwh arī sanāk.

Ja es zinu, ka pie konkrētas uzlādes vai temperatūras man mašīnā ņems tikai ap 50kw jaudu pretī, nah man braukt pie 200kw ignitisa vai 160kw viršiem un maksāt vairāk par tiem pašiem 50?

[ Šo ziņu laboja versatile, 07 May 2026, 14:58:34 ]

Offline
shirminieks
07. May 2026, 15:13 #7737

Kopš: 13. Jan 2013

No: Rīga

Ziņojumi: 2072

Braucu ar: 81


07 May 2026, 14:01:57 @viagris rakstīja:

07 May 2026, 11:46:35 @versatile rakstīja:

Vēl ir variants, ja tuvumā ir emobi un elektroauto spēj ņemt 50kw uzlādes jaudu līdz tiem 80%. Tad sanāk gandrīz tikpat lēti kā ar fiksēto tarifu no mājas rozetes.


Tu esi lādējis kādreiz auto e-mobi?
Aptuveni 1€/kWh sanāks reālajā dzīvē
Lidz 50kw var lādēt ignitis un viršos, ja grib pa lēto, e-mobi ir lohatrons ar koferi


Kamēr vēl dzīvoklī dzīvoju tieši e-mobi galvenokārt izmantoju, jo bija piemājas RIMI stāvvietā - paskatījos vēsturiskos darījumus:
- 25kwh @ 5.28E
- 55.2kwh @ 13.3E
- 40kwh @ 9.69E
- 50.4kwh @ 12.16E
- 12.4kwh @ 3.23E

Galvenais mīnuss ir tas, ka uzlāde ir lēna (40-45kw), bet tā kā lādēju kamēr pats vazājos par RIMI, tad tā īsti nebija problēma; toties stipri lētāk kā jebkurā citā tīklā un nekur speciāli nav jābrauc.

[ Šo ziņu laboja shirminieks, 07 May 2026, 15:13:41 ]

Offline
Zeip
07. May 2026, 15:49 #7738

Kopš: 22. May 2016

Ziņojumi: 207

Braucu ar:


07 May 2026, 15:13:01 @shirminieks rakstīja:

07 May 2026, 14:01:57 @viagris rakstīja:

07 May 2026, 11:46:35 @versatile rakstīja:

Vēl ir variants, ja tuvumā ir emobi un elektroauto spēj ņemt 50kw uzlādes jaudu līdz tiem 80%. Tad sanāk gandrīz tikpat lēti kā ar fiksēto tarifu no mājas rozetes.


Tu esi lādējis kādreiz auto e-mobi?
Aptuveni 1€/kWh sanāks reālajā dzīvē
Lidz 50kw var lādēt ignitis un viršos, ja grib pa lēto, e-mobi ir lohatrons ar koferi


Kamēr vēl dzīvoklī dzīvoju tieši e-mobi galvenokārt izmantoju, jo bija piemājas RIMI stāvvietā - paskatījos vēsturiskos darījumus:
- 25kwh @ 5.28E
- 55.2kwh @ 13.3E
- 40kwh @ 9.69E
- 50.4kwh @ 12.16E
- 12.4kwh @ 3.23E

Galvenais mīnuss ir tas, ka uzlāde ir lēna (40-45kw), bet tā kā lādēju kamēr pats vazājos par RIMI, tad tā īsti nebija problēma; toties stipri lētāk kā jebkurā citā tīklā un nekur speciāli nav jābrauc.


CSDD stacijās jau vienu brīdi jūtami pacēla cenas, ne? Bija viens brīdis, kad uzleca elektrības cenas un CSDD vēl diezgan ilgi stāvēja vecās cenas. Līdz tam brīdim daudzi teica, ka bija izdevīgi.

Tagad gan daudz kur jau parādās privātie kantori pie veikaliem. Reģionos drosi vien čābīgāk, bet nu Rīgā/Pierīgā pie visādiem Rimi, lidl utt gana daudz. Šobrīd sākam tieši skatīties nākamā auto virzienā, kas varētu būt elektro. Pie mājas man privātas lādēšanāš iespējas nav, bet ir blakus rimi, kur bija šķiet eleport, vēl netālu (5 min ar kājām) ir elektrum uzlāde un 5-10min attālumā ar auto ir gan lidl, gan lielāks tirdzniecības centrs ar uzlādi. Tur būtu 0 problēmas, piemēram, 6dienas rītā aizbraukt uz veikalu iepirkties un paralēli atstāt autiņu lādēties.

[ Šo ziņu laboja Zeip, 07 May 2026, 15:50:23 ]

Offline
versatile
07. May 2026, 15:51 #7739

Kopš: 03. Sep 2015

Ziņojumi: 1694

Braucu ar:

emobi (vairs nav CSDD) tīklā pašlaik 17 centi par minūti.
Lādējot ar 45kw sanāk 22.7 centi par kwh.

[ Šo ziņu laboja versatile, 07 May 2026, 15:51:24 ]

Offline
Zeip
07. May 2026, 16:02 #7740

Kopš: 22. May 2016

Ziņojumi: 207

Braucu ar:


07 May 2026, 15:51:16 @versatile rakstīja:
emobi (vairs nav CSDD) tīklā pašlaik 17 centi par minūti.
Lādējot ar 45kw sanāk 22.7 centi par kwh.


No viņu mājaslapas:

2.1. E-mobi uzlādes staciju tīklu uztur un administrē VAS “Ceļu satiksmes drošības direkcija”, reģ. Nr.40003345734, Sergeja Eizenšteina iela 6, Rīga LV-1079, (turpmāk – CSDD). Informācija par Uzlādes staciju atrašanās vietām pieejama Portālā un mobilajās lietotnēs.

2.2. Portālu CSDD uzdevumā uztur un administrē sabiedrība ar ierobežotu atbildību "Mobilly", reģ. Nr. 40003654405 (turpmāk – SIA “Mobilly”). CSDD uzdevumā SIA "Mobilly" slēdz darījumus ar Klientiem, kas saņem Pakalpojumu Uzlādes stacijās un nodrošina maksas pieņemšanu par to.

Kāpēc nav CSDD?
Offline

Moderatori: 968-jk, AV, AiwaShuraLLP, BigArchi, GirtzB, Lafter, PERFS, RVR, R_BERGS, SteelRat, VLD, linda, mrc, noisex, smudo