Gadījuma bilde

Online

Pašreiz BMWPower skatās 120 viesi un 1 reģistrēti lietotāji.

Ienākt BMWPower

Lietotājvards:

Parole:

Atcerēties

Aizmirsi paroli?

Reģistrēties

Forums » Vispārējās diskusijas » Tērzētava

Tēma: Nekustamais īpašums II

AutorsZiņojums
kexxx
25. Jun 2025, 18:26 #27561

Kopš: 12. Dec 2010

Ziņojumi: 14210

Braucu ar:

visam savi plusi un mīnusi, bet nu nevajag mēģināt aiz ausīm pievilkt, ka īrēt ir finansiāli izdevīgāk, nekā hipo savam mājoklim
Offline
mrkaupo
25. Jun 2025, 19:15 #27562

Kopš: 10. Apr 2019

Ziņojumi: 65

Braucu ar:


25 Jun 2025, 15:54:11 @Arturiks rakstīja:

Drošības spilvens tas ir tikai tad, ja tas ir Tavs, nevis ar Altum 5% pirmo iemaksu paņemts. Tad nekas tur nav Tavs. Un ir maksājums, kas ir tieši tikpat strikts katru mēnesi. Labi, pārejas periods būs nedaudz garāks, bet izmetīs tāpat kā suni, ja nemaksāsi. Tikai banka. Vēl pēc tam Tev pakaļ atnāks un no kapiņa izraks, ja būsi palaicis parādā pēc realizācijas. No otras puses, ja ir sūdi, savāc savas apenes un trin tālēs zilajās - uz labāku, mazāku, lētāku, vispār citā valstī. Un lai tas īpašnieks perās kā viņam patīk. Koks ar diviem galiem...

Jebkurā gadījumā, nesaku, ka īrēt ir way to go vienmēr, bet saku, ka tas ir variants, kas dažādos scenārijos var labi strādāt pret iegādi.

10. gadā rodas problēmas, pārdod šo vēl ar hipotēku un ej īrēt. Arī tāds variants pastāv.
Kādas apenes un tālajās zilajās, ja ir ģimene?
Offline
shirminieks
25. Jun 2025, 19:15 #27563

Kopš: 13. Jan 2013

No: Rīga

Ziņojumi: 2072

Braucu ar: 81


25 Jun 2025, 16:44:32 @AK777 rakstīja:

25 Jun 2025, 16:27:10 @shirminieks rakstīja:

25 Jun 2025, 15:38:11 @AK777 rakstīja:
Pamodelēju situāciju, kāds paliek sausais atlikums indivīdam pēc 20 gadiem, izdarot izvēli hipo vs īre, un ieguldot vienādas summas.

Tātad dots: dzīvokļa vērtība pirkuma brīdī 200 000 eur, īres maksa 820 eur, kredīta maksājums 1050 eur, pirmā iemaksa ņemot hipo 35 000 eur.
Pieņēmumi: NI vērtības pieaugums 20 gados- 4% gadā, alternatīvais ieguldījums (piemēram, fondi) 8% gadā.


Piebremzēšu Tevi pie 4% ikgadējā pieauguma NĪ-vērtībā - ilgtermiņā paredzēt, ka īres maksa pārsniegs ilgtermiņa inflācijas tempu, nav adekvāti, jo tad vienkārši nebūs kas tos dzīvokļus pērk.

Un otra lieta, ko vērts atcerēties - tas, ka 2024.gadā dzīvoklis 2024.gadā nodotā ēkā maksāja 50% dārgāk nekā 2014.gadā dzīvoklis 2014.gadā nodotā ēkā, nenozīmē, ka tas pats 2014.gada dzīvoklis šodien maksā par 50% dārgāk kā pirms 10-gadiem.

Tā teikt - kādreiz visas ēkas bija jaunie projekti

Īrei un NĪ-cenai adekvāti ir rēķināt pieaugumu atbilstoši ilgtermiņa inflācijai; viss, kas ir virs/zem ir īstermiņa svārstības, kam vajadzētu atgriezties pie vidējā...


Pēdējos 20 gados jau inflācija Latvijā ir vidēji ap 4%. Un praksē tomēr NI cenu pieaugums pārsniedz inflāciju arī ilgtermiņā, tas ir par spīti teorijai. Tā kā es savos pieņēmumos vēl esmu pieticīgs. Kā arī īres maksas inflāciju vispār neesmu ņēmis vērā, kas īres opciju padarītu vēl stipri neizdevīgāku.


…un pēdējo 10-gadu vidējā BTC atdeve ir cik %/gadā?

Taču nevar akli skatīties uz vēsturi un pieņemt, ka viss atkārtoties nākotnē - ja NĪ cenas turpinās augt straujāk par ienākumiem, tad būs aizvien mazāk cilvēku, kas varēs atļauties iegādāties / īrēt NĪ.

NĪ ir normāli pieņemt cenas izaugsmi inflācijas līmenī
Offline
JankyLV
25. Jun 2025, 19:30 #27564

Kopš: 23. Jul 2014

No: Rīga

Ziņojumi: 3214

Braucu ar: imperialblau

Tā arī neviens mani vēl nepārliecināja, ka īrēt ir labāk kā pirkt/ņemt hipotēku.
Tie kas īrē, grib pārliecināt ka dara pareizāk, un tie kas nopirka, tie tāpat.

Tātad īrēt ir lētāk, un naudu kas teorētiski paliek pāri - iegulda biznesā, akcijās, kripto utt. Kad pienāk pensijas vecums, tad visu lēnām iztirgo, lai turpinatu maksāt pa īri?
Offline
kexxx
25. Jun 2025, 19:49 #27565

Kopš: 12. Dec 2010

Ziņojumi: 14210

Braucu ar:

atslēgas vārds ir "labāk"- ko tieši tas nozīmē, kādi kritēriji?
es neticu, ka īrēt ir lētāk
toties, kā jau te minēja- īrējot mazāk galvassāpju, ne par remontiem jādomā utt un ja nu apnīk vai mainās apstākļi- pasaki atā un dodies kur gribi
Offline
AK777
25. Jun 2025, 20:00 #27566

Kopš: 30. Dec 2016

Ziņojumi: 540

Braucu ar:


25 Jun 2025, 19:15:52 @shirminieks rakstīja:
…un pēdējo 10-gadu vidējā BTC atdeve ir cik %/gadā?

Taču nevar akli skatīties uz vēsturi un pieņemt, ka viss atkārtoties nākotnē - ja NĪ cenas turpinās augt straujāk par ienākumiem, tad būs aizvien mazāk cilvēku, kas varēs atļauties iegādāties / īrēt NĪ.

NĪ ir normāli pieņemt cenas izaugsmi inflācijas līmenī

Bet es taču precīzi to arī izdarīju- pieņēmu cenas izaugsmi inflācijas līmenī.
Links

Patēriņa cenu pārmaiņas 2025. gada maijā salīdzinot ar 2005. gada jūniju ir 125.3%.
Tas nozīmē, ka pirktspēja 100.00 eiro apmērā 2005. gada jūnijā ir vienāda ar 225.30 eiro 2025. gada maijā.


Tātad, ~4% gadā, jeb 4,17%, ja esam pavisam precīzi. Vismaz es neredzu pamatu domāt, ka nākošajos 20 gados iestāsies utopija ar perfekto inflāciju ~2%, bez naudas ''drukāšanas'', krīzēm, neparedzētiem notikumiem kā covid, utt.
Offline
Arsm3ns
25. Jun 2025, 22:49 #27567

Kopš: 27. Oct 2023

Ziņojumi: 1984

Braucu ar:


25 Jun 2025, 19:49:35 @kexxx rakstīja:
atslēgas vārds ir "labāk"- ko tieši tas nozīmē, kādi kritēriji?
es neticu, ka īrēt ir lētāk
toties, kā jau te minēja- īrējot mazāk galvassāpju, ne par remontiem jādomā utt un ja nu apnīk vai mainās apstākļi- pasaki atā un dodies kur gribi
kā tas ir- īrējot nav jādomā par remontiem? Es īrētā dzīvoklī to vien darītu, kā domātu par remontiem.. kurus nedrīkstu taisīt un sienu noxujārīt zaļu
Savam nav lielāka bonusa kā fakts, ka katru priekšmetu, lietu, vietu, santehniku un krāsu vari izvēlēties kādu gribi. Nu tas kā bembi nokomplektēt pilnībā pašam, nevis kāda cita ņemt, kur spaiņa krāsa, melni grieszsti un riža āda
Offline
kexxx
26. Jun 2025, 07:40 #27568

Kopš: 12. Dec 2010

Ziņojumi: 14210

Braucu ar:


25 Jun 2025, 22:49:50 @Arsm3ns rakstīja:

25 Jun 2025, 19:49:35 @kexxx rakstīja:
atslēgas vārds ir "labāk"- ko tieši tas nozīmē, kādi kritēriji?
es neticu, ka īrēt ir lētāk
toties, kā jau te minēja- īrējot mazāk galvassāpju, ne par remontiem jādomā utt un ja nu apnīk vai mainās apstākļi- pasaki atā un dodies kur gribi
kā tas ir- īrējot nav jādomā par remontiem? Es īrētā dzīvoklī to vien darītu, kā domātu par remontiem.. kurus nedrīkstu taisīt un sienu noxujārīt zaļu
Savam nav lielāka bonusa kā fakts, ka katru priekšmetu, lietu, vietu, santehniku un krāsu vari izvēlēties kādu gribi. Nu tas kā bembi nokomplektēt pilnībā pašam, nevis kāda cita ņemt, kur spaiņa krāsa, melni grieszsti un riža āda



poweristam (ar powerista algu) neklājas pat apsvērt domu par tādu īpašumu, kur kkas būtu jāremontē
Offline
treshaa_josla
26. Jun 2025, 09:04 #27569

Kopš: 07. Mar 2023

Ziņojumi: 723

Braucu ar:

Vakar, kā jau pēc Līgām, galva īsti nestrādāja. Iegāju yoķūbē, paskatīties politinformāciju 'n'shit.
Algoritms mani uzreiz vilināja noskatīties zināmās aprindās populāra LV yoķūbera jaunāko video, kurš saucās apmēram kā te strīds - izdevīgāk investēt akcijās nekā NI

Esmu diezgan drošs, ka tā video iespaidā arī šis topiks ir pacēlies.

Ok, lai būtu, Tomiņš ir reāls spīdeklis, vilku no meža izmelos. Man nāk prātā bērnībā TV redzēta epizode, kur (laikam) lapsa un karabas-barabas iestāstija pinokio, ka vajag dālderus dobē iestādīt, lai izaug naudas koks.



Mana pieredze ir radikāli pretēja tam, ko viņš propogandē.
Piem 2000. gadā par šekeļu sauju (18k U$) nopirku 55 m^2 dzīvokli apm Stabu X Avotu stūrī. Cara laika mājā. Ar nelielu kosmētiku tur dzīvojām, tad izīrējām utt.
Long storī šort, ap 2015 gadu to apartamentu pārdevām par +/- 80k €

Var būt, ka bitkoins bija izdevīgāk. Bet es nevienu rītu nesāku ar ziņu izpēti, lai tikai pārliecinātos, ka mans ieguldijums nav pārvērties par 0.
Veselība (nervi) dārgāki
Offline
RG
26. Jun 2025, 09:48 #27570

Kopš: 02. Nov 2006

No: Rīga

Ziņojumi: 788

Braucu ar:

Es varu piekrist, ka dzīvokli labāk pirkt, nekā īrēt, ja vien tas nav kaut kas pilnīgi nelikvīds. Gadās, kad cilvēks nopērk loftu par 300k kaut kur tilta malā.
Attiecībā uz privātmāju - es jau sliecos, ka īrēt būtu labāk. Ieguldījumi ilgtermiņā lietotas mājas uzturēšanā ir vēl viens dzīvoklis...
Pa lielam, reizi 20 gados kapitālais, kas nozīmē ievērojamu daļu no vērtības pieauguma.
Offline
alnisg
26. Jun 2025, 10:28 #27571

Kopš: 29. Jul 2015

Ziņojumi: 2120

Braucu ar:

...nu, nebūs te pareizās atbildes, jo visi mēs esam ar dažādām vajadzībām, vel jo vairāk, gadu gaitā tās vajadzības mainās. Pa lielam, jaunībā vajag problēmas, krutumu, lai būtu par ko cīnīties, to izslimojot, gribās dzīvi, kurā nav jānodarbojas ar īpašuma uzturēšanas problēmām. Bet ir ļautiņi, kam - otrādi. Īres gadījumā noteicošais faktors ir saimnieka pieeja. Ir, kuri rūpēsies par jebko, un īrniekam tik' pienākums nolasīt skaitītājus un samaksāt, ir, kuriem viss po'.
Offline
bum_bumz
26. Jun 2025, 10:29 #27572

Kopš: 05. Jan 2006

Ziņojumi: 7578

Braucu ar: E34


26 Jun 2025, 09:48:38 @RG rakstīja:
Attiecībā uz privātmāju - es jau sliecos, ka īrēt būtu labāk. Ieguldījumi ilgtermiņā lietotas mājas uzturēšanā ir vēl viens dzīvoklis...
Pa lielam, reizi 20 gados kapitālais, kas nozīmē ievērojamu daļu no vērtības pieauguma.

Kāds te jauc jēdzienu kapitālais remonts
Tiešām pēc 20 gadi jāmaina jumts, logi, durvis jeb vienkārši nauda nav kur likt

Pa lielam, viss tas ir poweristu galvās
65% Ulmaņ-sovjet laika būdām labākais, kas ir, logi nomainīti; 30% vēl ar šīfera jumtiem. Bet varbūt Made in Latvia 2007 būdām tiešām jau prasās kapitālais remonts
Offline
Zeip
26. Jun 2025, 10:35 #27573

Kopš: 22. May 2016

Ziņojumi: 207

Braucu ar:


25 Jun 2025, 20:00:17 @AK777 rakstīja:

25 Jun 2025, 19:15:52 @shirminieks rakstīja:
…un pēdējo 10-gadu vidējā BTC atdeve ir cik %/gadā?

Taču nevar akli skatīties uz vēsturi un pieņemt, ka viss atkārtoties nākotnē - ja NĪ cenas turpinās augt straujāk par ienākumiem, tad būs aizvien mazāk cilvēku, kas varēs atļauties iegādāties / īrēt NĪ.

NĪ ir normāli pieņemt cenas izaugsmi inflācijas līmenī

Bet es taču precīzi to arī izdarīju- pieņēmu cenas izaugsmi inflācijas līmenī.
Links

Patēriņa cenu pārmaiņas 2025. gada maijā salīdzinot ar 2005. gada jūniju ir 125.3%.
Tas nozīmē, ka pirktspēja 100.00 eiro apmērā 2005. gada jūnijā ir vienāda ar 225.30 eiro 2025. gada maijā.


Tātad, ~4% gadā, jeb 4,17%, ja esam pavisam precīzi. Vismaz es neredzu pamatu domāt, ka nākošajos 20 gados iestāsies utopija ar perfekto inflāciju ~2%, bez naudas ''drukāšanas'', krīzēm, neparedzētiem notikumiem kā covid, utt.


Viss atkarīgs no izejas punkta. Ja ņem to pašu 2005.gadu, tad tur krīze pamatīgi darījusi savu. Uz ātro atradu nekustamā tirgus pārskatu par 2005.gadu https://www.arcoreal.lv/files/201102241702521446102778.pdf

Tur rakstīts, ka vidējā tipveida projekta cena Rīgā bija ap 900 eur/m2. Un cik ir tagad? pa 20 gadiem atdeve vnk drausmīga. Protams, ja salīdzina ar 2000.gadu pirms buma, tad jau atkal pavisam cita atdeve sanāk.

[ Šo ziņu laboja Zeip, 26 Jun 2025, 10:36:04 ]

Offline
dsks
26. Jun 2025, 10:48 #27574

Kopš: 12. Nov 2008

No: Liepāja

Ziņojumi: 1754

Braucu ar:


26 Jun 2025, 10:29:48 @bum_bumz rakstīja:

26 Jun 2025, 09:48:38 @RG rakstīja:
Attiecībā uz privātmāju - es jau sliecos, ka īrēt būtu labāk. Ieguldījumi ilgtermiņā lietotas mājas uzturēšanā ir vēl viens dzīvoklis...
Pa lielam, reizi 20 gados kapitālais, kas nozīmē ievērojamu daļu no vērtības pieauguma.

Kāds te jauc jēdzienu kapitālais remonts
Tiešām pēc 20 gadi jāmaina jumts, logi, durvis jeb vienkārši nauda nav kur likt

Pa lielam, viss tas ir poweristu galvās
65% Ulmaņ-sovjet laika būdām labākais, kas ir, logi nomainīti; 30% vēl ar šīfera jumtiem. Bet varbūt Made in Latvia 2007 būdām tiešām jau prasās kapitālais remonts


EU fenšujs tas skaitās ik pēc 10 gadi pārvākt iekštelpas ... powers tur līdzi modei ...

bet nah man vannas istabā/virtuvē 12 gadus vecus maisītājus mainīt, kuri kalpo vēl kā jauni un tā sērija vēl šodien tiek piedāvāta, bet tikai jau trīs reizes dārgāk prasa
Offline
xn3x
26. Jun 2025, 10:52 #27575

Kopš: 09. Sep 2007

Ziņojumi: 2812

Braucu ar: sieviešu auto


26 Jun 2025, 10:35:03 @Zeip rakstīja:
Un cik ir tagad? pa 20 gadiem atdeve vnk drausmīga. Protams, ja salīdzina ar 2000.gadu pirms buma, tad jau atkal pavisam cita atdeve sanāk.


Tāpēc ir jādiversificē ieguldījumi. Un visu laiku jāturpina ieguldīt, nevis nopērc dzīvokli kredītā un domā, ka ar to pietiks laimīgām vecumdienām
NĪ, it īpaši, ja tiek izmantots kā personīgais mājoklis, ir daudz priekšrocību - nodokļu ziņā (nav jāmaksā nodoklis no "dividendēm" jeb īres, ko ieraupi dzīvojot savā mājoklī), pieejama ļoti lēta svira (hipotēka), kas parastiem mirstīgajiem nav pieejama citiem ieguldījumu veidiem, utt. Bet tam nevajadzētu būt vienīgajam ieguldījumam.
Diskusijai par to, kas labāk, nopirkt dzīvokli vai ieguldīt kkādā indeksu fondā, vispār nevajadzētu būt.
Offline
Zeip
26. Jun 2025, 11:08 #27576

Kopš: 22. May 2016

Ziņojumi: 207

Braucu ar:


26 Jun 2025, 10:52:49 @xn3x rakstīja:

26 Jun 2025, 10:35:03 @Zeip rakstīja:
Un cik ir tagad? pa 20 gadiem atdeve vnk drausmīga. Protams, ja salīdzina ar 2000.gadu pirms buma, tad jau atkal pavisam cita atdeve sanāk.


Tāpēc ir jādiversificē ieguldījumi. Un visu laiku jāturpina ieguldīt, nevis nopērc dzīvokli kredītā un domā, ka ar to pietiks laimīgām vecumdienām
NĪ, it īpaši, ja tiek izmantots kā personīgais mājoklis, ir daudz priekšrocību - nodokļu ziņā (nav jāmaksā nodoklis no "dividendēm" jeb īres, ko ieraupi dzīvojot savā mājoklī), pieejama ļoti lēta svira (hipotēka), kas parastiem mirstīgajiem nav pieejama citiem ieguldījumu veidiem, utt. Bet tam nevajadzētu būt vienīgajam ieguldījumam.
Diskusijai par to, kas labāk, nopirkt dzīvokli vai ieguldīt kkādā indeksu fondā, vispār nevajadzētu būt.


Jā, nevar tikai uz vienu lietu paļauties. Es vairāk vnk nokomentēju ar domu, ka rēķināties, ka NĪ cena tik augs katru gadu arī var būt diezgan nepareizi un viss atkarīģs kādā laika periodā skatās.
Offline
treshaa_josla
26. Jun 2025, 11:11 #27577

Kopš: 07. Mar 2023

Ziņojumi: 723

Braucu ar:


26 Jun 2025, 10:48:13 @dsks rakstīja:

26 Jun 2025, 10:29:48 @bum_bumz rakstīja:

26 Jun 2025, 09:48:38 @RG rakstīja:
Attiecībā uz privātmāju - es jau sliecos, ka īrēt būtu labāk. Ieguldījumi ilgtermiņā lietotas mājas uzturēšanā ir vēl viens dzīvoklis...
Pa lielam, reizi 20 gados kapitālais, kas nozīmē ievērojamu daļu no vērtības pieauguma.

Kāds te jauc jēdzienu kapitālais remonts
Tiešām pēc 20 gadi jāmaina jumts, logi, durvis jeb vienkārši nauda nav kur likt

Pa lielam, viss tas ir poweristu galvās
65% Ulmaņ-sovjet laika būdām labākais, kas ir, logi nomainīti; 30% vēl ar šīfera jumtiem. Bet varbūt Made in Latvia 2007 būdām tiešām jau prasās kapitālais remonts


EU fenšujs tas skaitās ik pēc 10 gadi pārvākt iekštelpas ... powers tur līdzi modei ...

bet nah man vannas istabā/virtuvē 12 gadus vecus maisītājus mainīt, kuri kalpo vēl kā jauni un tā sērija vēl šodien tiek piedāvāta, bet tikai jau trīs reizes dārgāk prasa


Pārkrāsot neir tas pats kas kapremonts
Offline
esir
26. Jun 2025, 11:22 #27578

Kopš: 08. Feb 2010

Ziņojumi: 685

Braucu ar:


26 Jun 2025, 11:11:14 @treshaa_josla rakstīja:

26 Jun 2025, 10:48:13 @dsks rakstīja:

26 Jun 2025, 10:29:48 @bum_bumz rakstīja:

26 Jun 2025, 09:48:38 @RG rakstīja:
Attiecībā uz privātmāju - es jau sliecos, ka īrēt būtu labāk. Ieguldījumi ilgtermiņā lietotas mājas uzturēšanā ir vēl viens dzīvoklis...
Pa lielam, reizi 20 gados kapitālais, kas nozīmē ievērojamu daļu no vērtības pieauguma.

Kāds te jauc jēdzienu kapitālais remonts
Tiešām pēc 20 gadi jāmaina jumts, logi, durvis jeb vienkārši nauda nav kur likt

Pa lielam, viss tas ir poweristu galvās
65% Ulmaņ-sovjet laika būdām labākais, kas ir, logi nomainīti; 30% vēl ar šīfera jumtiem. Bet varbūt Made in Latvia 2007 būdām tiešām jau prasās kapitālais remonts


EU fenšujs tas skaitās ik pēc 10 gadi pārvākt iekštelpas ... powers tur līdzi modei ...

bet nah man vannas istabā/virtuvē 12 gadus vecus maisītājus mainīt, kuri kalpo vēl kā jauni un tā sērija vēl šodien tiek piedāvāta, bet tikai jau trīs reizes dārgāk prasa


Pārkrāsot neir tas pats kas kapremonts


cik ir kalpošanas mūžš kaut kādiem pvc logiem, tam pašam apkures katlam, ūdens apgādes aprīkojumam etc.
Offline
xn3x
26. Jun 2025, 11:24 #27579

Kopš: 09. Sep 2007

Ziņojumi: 2812

Braucu ar: sieviešu auto


26 Jun 2025, 11:08:42 @Zeip rakstīja:

Jā, nevar tikai uz vienu lietu paļauties. Es vairāk vnk nokomentēju ar domu, ka rēķināties, ka NĪ cena tik augs katru gadu arī var būt diezgan nepareizi un viss atkarīģs kādā laika periodā skatās.


Tāpat kā jebkuram ieguldījumam.

Bet iemaksājot 10% vai cik tur bija pirmā iemaksa 2005. gadā, 20 gadus maksājot bankai nevis izīrētājam, un tagad dzīvojot pilnībā izmaksātā īpašumā nevar gluži teikt, ka atdeves nav.
Offline
xn3x
26. Jun 2025, 11:26 #27580

Kopš: 09. Sep 2007

Ziņojumi: 2812

Braucu ar: sieviešu auto

PS. Zinu,

Offline

Moderatori: 968-jk, AV, AiwaShuraLLP, BigArchi, GirtzB, Lafter, PERFS, RVR, R_BERGS, SteelRat, VLD, linda, mrc, noisex, smudo