Online
Pašreiz BMWPower skatās 163 viesi un 6 reģistrēti lietotāji.
|
Tēma: Nekustamais īpašums II
| Autors | Ziņojums |
| Ksneps | | Kopš: 02. Sep 2005
No: Rīga
Ziņojumi: 1546
Braucu ar:
|
21 Jun 2025, 22:27:35 @mrkaupo rakstīja:
Galvenais ir tas, ka dzīves līmenis pēdējos 12 gados ceļas Rīgā, pie Rīgā un cilvēki, kas var paņemt to hipotēku grib dzīvot jaunā modernā mājoklī, ne lietuvenē
Un te ir tā figņa galvā jaunajai paaudzei [teiksim līdz 30]. Bloku mājā pirkt pa izdevīgu cenu negrib. Bet brib jaunajā projektā un nevar atļauties. Tā nu īrē gadiem ilgi un īpašuma nav. Sāktu savus pirkumus ar kaut vai ar kaut ko vienkāršu. Pēc tam izīrētu un nopirktu kaut ko labāku, kad pienācis laiks, ir nauda un tā. Zb rakstīt no telefona...  | Offline | | |
| 7977 | | Kopš: 25. May 2011
Ziņojumi: 536
Braucu ar: Stelvio
| Latvija ar savu mazapdzīvotību ir reāli sapņu valsts daudziem - man te darbā ir gan izglītoti indieši, gan vēl visādi puskrāsainie, un visi saka, ka dzīvot te ir kā Dieva ausī, tikai jāstrādā. Gaiss, daba, tie 15 min korķi nav nekādi sastrēgumi, vasaras panesamas nevis +50, sniegs, jūra max stundas brauciena attālumā (daudzi te pirmo reizi ierauga jūru) (latgale neskaitās). Vienīgais ka 3. Valstu pilsoņiem cik sapratu ap 80 pakām sanāk uzturēšanās atļauja - nav maz, bet tas ja darba devējs nekārto. Kāds kurš vairāk tēmā, var palabot, bet cik sapratu tas induss var izveidot SIA un nopirkt dzīvokli, un dabūt tādejādi uzturēšanās atļauju. | Offline | | |
Arturiks  | |  Kopš: 01. Nov 2008
No: Rīga
Ziņojumi: 9305
Braucu ar: 26 & 26 & 11
|
21 Jun 2025, 23:17:59 @Ksneps rakstīja:
21 Jun 2025, 22:27:35 @mrkaupo rakstīja:
Galvenais ir tas, ka dzīves līmenis pēdējos 12 gados ceļas Rīgā, pie Rīgā un cilvēki, kas var paņemt to hipotēku grib dzīvot jaunā modernā mājoklī, ne lietuvenē
Un te ir tā figņa galvā jaunajai paaudzei [teiksim līdz 30]. Bloku mājā pirkt pa izdevīgu cenu negrib. Bet brib jaunajā projektā un nevar atļauties. Tā nu īrē gadiem ilgi un īpašuma nav. Sāktu savus pirkumus ar kaut vai ar kaut ko vienkāršu. Pēc tam izīrētu un nopirktu kaut ko labāku, kad pienācis laiks, ir nauda un tā. Zb rakstīt no telefona... 
Savs īpašums ir austrumeiropas postpadomju mantojums, pēc kā visi raujas. Mums tāpat tas šeit ir nesalīdzināmi vairāk cilvēkiem, kā vecajā eiropā, kur rādītājs ir ap 50%, kamēr LV tuvu 90%. | Offline | | |
| juriz | | Kopš: 24. May 2002
No: Jūrmala
Ziņojumi: 2733
Braucu ar: auto
| Nav gan padomju, tas ir senāks, no tiem laikiem, kad no muižkunga tika vaļā.
Un vai tas ir slikti, ja ir kāda sava vietiņa? Jā, kamēr jauns, bez ģimenes, tad var mētēties apkārt, īrēt kaut ko. Kad ir ģimene, ir labi, ja ir sava vieta. Pat ne dzīvoklis, kāds zemes pleķis arī, kur kādu savu ābeli iestādīt. Ja tikai tūjas stāda, tad nē, nevajag savu pleķi.
Arī, kāpēc īrēt, ja par to jāmaksā vairāk, it sevišķi, ja izdodas to pirmo iemaksu arī sakrāt. Ja tai neatliek, nu tad ir kā ir.Tad nav daudz variantu. | Offline | | |
Arturiks  | |  Kopš: 01. Nov 2008
No: Rīga
Ziņojumi: 9305
Braucu ar: 26 & 26 & 11
|
22 Jun 2025, 07:20:33 @juriz rakstīja:
Nav gan padomju, tas ir senāks, no tiem laikiem, kad no muižkunga tika vaļā.
Un vai tas ir slikti, ja ir kāda sava vietiņa? Jā, kamēr jauns, bez ģimenes, tad var mētēties apkārt, īrēt kaut ko. Kad ir ģimene, ir labi, ja ir sava vieta. Pat ne dzīvoklis, kāds zemes pleķis arī, kur kādu savu ābeli iestādīt. Ja tikai tūjas stāda, tad nē, nevajag savu pleķi.
Arī, kāpēc īrēt, ja par to jāmaksā vairāk, it sevišķi, ja izdodas to pirmo iemaksu arī sakrāt. Ja tai neatliek, nu tad ir kā ir.Tad nav daudz variantu.
Vidējam latvietim nav pat 15% iemaksai, priekš viņa ir altums izdomāts. Kam viņam krītu uz 30 gadiem, ja līdz šim pa dzīvi ir izdevies sakrāt tikai 5%, pat ne 15%? Kāda vaina neīrēt, ja tagad var labus dzīvokļus dabūt ar īres maksām, kas īpašniekiem nodrošina 4-5% ROI, kas reāli ir vēl nesenā un gandrīz šī brīža ekvivalents likmei un BORam. Dzīvo bez ieguldījumiem un kā brīvs cilvēks. Nedomā par nolietojumu, par remontiem, par tehnikas problēmām, neko. Un zāles pleķītis ar ābeli - dāču ēra ir noslēgusies. Vai arī vismaz lai paliek Vaņām, kur braukt nedēļas nogalēs aizliet mūli ar saviem čomiem un viņu duņkām. Kam to pleķi ar ābeli vajag, ja nav naudas tur tālāk uz viņa neko realizēt. Ieliet pamatus pašam, uz kuriem nekas nekad netiks uzbūvēts, un uzsliet dārza būdu, lai vienmēr būtu kur braukt ravēt?
Pamatā LV ir ļoti zemi izplatīts īres tirgus, jo visi domā, ka par jebkuru cenu vajag savu, bet tad pie katrām tirgus svārstībām jāprasa palīdzība valstij. Īpaši izplatīts ar mājām. Māja nav visiem, tam vajag naudu. Pie mums katrs pārdevējs domā, ka viņam pienākas māja. Uzbūvē un tad var redzēt tās šausmas ssā, kuras nevienam nevar un nevarēs pārdot.[ Šo ziņu laboja Arturiks, 22 Jun 2025, 07:47:02 ] | Offline | | |
| Ksneps | | Kopš: 02. Sep 2005
No: Rīga
Ziņojumi: 1546
Braucu ar:
|
22 Jun 2025, 03:01:26 @Arturiks rakstīja:
21 Jun 2025, 23:17:59 @Ksneps rakstīja:
21 Jun 2025, 22:27:35 @mrkaupo rakstīja:
Galvenais ir tas, ka dzīves līmenis pēdējos 12 gados ceļas Rīgā, pie Rīgā un cilvēki, kas var paņemt to hipotēku grib dzīvot jaunā modernā mājoklī, ne lietuvenē
Un te ir tā figņa galvā jaunajai paaudzei [teiksim līdz 30]. Bloku mājā pirkt pa izdevīgu cenu negrib. Bet brib jaunajā projektā un nevar atļauties. Tā nu īrē gadiem ilgi un īpašuma nav. Sāktu savus pirkumus ar kaut vai ar kaut ko vienkāršu. Pēc tam izīrētu un nopirktu kaut ko labāku, kad pienācis laiks, ir nauda un tā. Zb rakstīt no telefona... 
Savs īpašums ir austrumeiropas postpadomju mantojums, pēc kā visi raujas. Mums tāpat tas šeit ir nesalīdzināmi vairāk cilvēkiem, kā vecajā eiropā, kur rādītājs ir ap 50%, kamēr LV tuvu 90%.
Un tad tie nabagi bez īpašuma nevar atrast ko īrēt, cenas aug īrei, īpašumiem. Izīrētājs lūdz atstāt īpašumu. Stress milzīgs. Atkal jāpārvācas ar visām parpalām. Tikai ğēniji īrē! | Offline | | |
| RolandsK | |  Kopš: 06. Sep 2006
No: Rīga
Ziņojumi: 3651
Braucu ar: ᴑᴑ un Zaļo Briesmoni
|
22 Jun 2025, 07:45:25 @Arturiks rakstīja:
...Kāda vaina neīrēt, ja tagad var labus dzīvokļus dabūt ar īres maksām, kas īpašniekiem nodrošina 4-5% ROI, kas reāli ir vēl nesenā un gandrīz šī brīža ekvivalents likmei un BORam. Dzīvo bez ieguldījumiem un kā brīvs cilvēks. Nedomā par nolietojumu, par remontiem, par tehnikas problēmām, neko. ...
Jā, un tad darīs pensijā, kad ienākumi nokrītas?! Pat tā saucamās nabagmājas ir par kosmosu. Pirkt ir un bija būs izdevīgāk vienmēr. Nekad cenas līdz šim nav kritušās un inflācija dara savu, kas tagad dārgi, tas pēc kāda laika vairs neliekas tik dārgi.
Maksāt īri ir tikai pagaidu risinājums. Tikai lohi ar īri izmaksā īpašniekam dzīvokli un paši pēc tam raud.
22 Jun 2025, 07:45:25 @Arturiks rakstīja:
...Un zāles pleķītis ar ābeli - dāču ēra ir noslēgusies. Vai arī vismaz lai paliek Vaņām, kur braukt nedēļas nogalēs aizliet mūli ar saviem čomiem un viņu duņkām. Kam to pleķi ar ābeli vajag, ja nav naudas tur tālāk uz viņa neko realizēt. Ieliet pamatus pašam, uz kuriem nekas nekad netiks uzbūvēts, un uzsliet dārza būdu, lai vienmēr būtu kur braukt ravēt?
Pilnīgas muļķības, redzu kā tādi dārziņu rajoni attīstās, gan ar ziemas mājām, gan ar jaunām vasarnīcām. Tur, kur pirms pāris gadiem bija brīvi gabaliņi - viss ir izpirkts. Un galvenais visiem vienalga, ka ielas šauras, ka pat auto nolikt ir problēmas. Un gabaliņi ap 600m2.
| Offline | | |
Arturiks  | |  Kopš: 01. Nov 2008
No: Rīga
Ziņojumi: 9305
Braucu ar: 26 & 26 & 11
|
22 Jun 2025, 10:42:29 @RolandsK rakstīja:
22 Jun 2025, 07:45:25 @Arturiks rakstīja:
...Kāda vaina neīrēt, ja tagad var labus dzīvokļus dabūt ar īres maksām, kas īpašniekiem nodrošina 4-5% ROI, kas reāli ir vēl nesenā un gandrīz šī brīža ekvivalents likmei un BORam. Dzīvo bez ieguldījumiem un kā brīvs cilvēks. Nedomā par nolietojumu, par remontiem, par tehnikas problēmām, neko. ...
Jā, un tad darīs pensijā, kad ienākumi nokrītas?! Pat tā saucamās nabagmājas ir par kosmosu. Pirkt ir un bija būs izdevīgāk vienmēr. Nekad cenas līdz šim nav kritušās un inflācija dara savu, kas tagad dārgi, tas pēc kāda laika vairs neliekas tik dārgi.
Maksāt īri ir tikai pagaidu risinājums. Tikai lohi ar īri izmaksā īpašniekam dzīvokli un paši pēc tam raud.
Tas ir atkarīgs tikai un vienīgi no perspektīvas, kā uz to skaties. Saprotu, ka kādam barakas pie ikea par 2500 metrā ir viņu sapņu un pensijas nodrošinājums. Kādam citam šī pati bezjēdzīgi iesaldētā nauda savā īpašumā, kas pat nenes atdevi, var atnest citur gan, lai nosegtu īri, gan vēl nopelnītu. Skaidrs, ka tas nav mērķis uz 60 gadiem, bet 25-30 gados iecelt hipotēku uz visu algas maksimumu uz 30 gadiem ir unikāli. Nu un, ka tavs īpašums aug cenā? Viss aug cenā, turklāt tavs īpašums ne kapeiku nav atnesis, tikai radījis izdevumus. Reizi 10-15 gados telpai ir nepieciešams pilns remonts. Koka grīdas pārslīpēt, pārlakot, sienas atsvaidzināt, mēbeles mainīt, virtuve nokalpojusi savu, visi gaismekļi, vannas istabas utt. Var neko neaiztikt, bet ir gana bilžu ar smukajām mājām, kas būvētas 2005-2010 ar zaļām vai oranžām flīzēm un sarkanām virtuvēm. Kāds ir kādreiz parēķinājis, cik tas maksā, lai to nomainītu? Un tas nav, kā īrētā dzīvoklī, apnīk, aizej uz citu un īpašnieks lai sipās.
Tas ir tāpat, kā salīdzināt mākoni un manu veco labo servaku zem galda. Vecais labais iet 15 gadus un maksā 1k jauns. Parēķināt, cik maksā vēl telpa, elektrība, uzutērašana un citas netiešās izmaksas, diemžēl, bet neviens nespēj.
22 Jun 2025, 07:45:25 @Arturiks rakstīja:
...Un zāles pleķītis ar ābeli - dāču ēra ir noslēgusies. Vai arī vismaz lai paliek Vaņām, kur braukt nedēļas nogalēs aizliet mūli ar saviem čomiem un viņu duņkām. Kam to pleķi ar ābeli vajag, ja nav naudas tur tālāk uz viņa neko realizēt. Ieliet pamatus pašam, uz kuriem nekas nekad netiks uzbūvēts, un uzsliet dārza būdu, lai vienmēr būtu kur braukt ravēt?
Pilnīgas muļķības, redzu kā tādi dārziņu rajoni attīstās, gan ar ziemas mājām, gan ar jaunām vasarnīcām. Tur, kur pirms pāris gadiem bija brīvi gabaliņi - viss ir izpirkts. Un galvenais visiem vienalga, ka ielas šauras, ka pat auto nolikt ir problēmas. Un gabaliņi ap 600m2.
Protams, ka ir izpirkts, jo neko citu nevar atļauties, bet ir vēlme pēc sava saraja, kur ravēt tomātus. Pieprasījums vienkārši liecina par pirktspēju.
EDIT: Turklāt vēl tagad, kad nav skaidrs, kas tuvākajos 5 gados var notikt ar latvāniju.[ Šo ziņu laboja Arturiks, 22 Jun 2025, 11:09:07 ] | Offline | | |
|
|
| shirminieks | |  Kopš: 13. Jan 2013
No: Rīga
Ziņojumi: 2072
Braucu ar: 81
|
22 Jun 2025, 10:59:24 @Arturiks rakstīja:
EDIT: Turklāt vēl tagad, kad nav skaidrs, kas tuvākajos 5 gados var notikt ar latvāniju.
Ar hipotēku apkrauts NĪ ir lielisks hedge pret ģeopolitiskajiem riskiem - pazudīs gan īpašums, gan hipotēka  | Offline | | |
| Kaspars2837 | | Kopš: 07. Jun 2022
Ziņojumi: 3
Braucu ar:
| Sveiki!
Varbūt kādam ir kāda pieredze šādā jautājumā. Nesen nopirku PSRS sērijniekā dzīvokli (103. sērija), un šobrīd apsveru likvidēt gaitenī esošās nišas, kuras tajos laikos bija paredzētas sienas (iebūvējamiem) skapjiem.
Jautājums - vai ir nepieciešams būvprojekts vai kāds cits dokuments šādai būvniecībai, vai arī to var veikt bez kaut kādas dokumentācijas? | Offline | | |
| wanksta | |  Kopš: 05. Jun 2012
Ziņojumi: 7872
Braucu ar:
| Var veikt, bet nepieciešams ir | Offline | | |
| HUBLOC | |  Kopš: 02. Oct 2007
No: Rīga
Ziņojumi: 4794
Braucu ar: SQ7
|
22 Jun 2025, 19:54:15 @Kaspars2837 rakstīja:
Sveiki!
Varbūt kādam ir kāda pieredze šādā jautājumā. Nesen nopirku PSRS sērijniekā dzīvokli (103. sērija), un šobrīd apsveru likvidēt gaitenī esošās nišas, kuras tajos laikos bija paredzētas sienas (iebūvējamiem) skapjiem.
Jautājums - vai ir nepieciešams būvprojekts vai kāds cits dokuments šādai būvniecībai, vai arī to var veikt bez kaut kādas dokumentācijas?
Paziņojuma projekts. Ja vajag PM | Offline | | |
| kexxx | |  Kopš: 12. Dec 2010
Ziņojumi: 14210
Braucu ar:
|
22 Jun 2025, 07:45:25 @Arturiks rakstīja:
... Kāda vaina neīrēt, ja tagad var labus dzīvokļus dabūt ar īres maksām, kas īpašniekiem nodrošina 4-5% ROI, kas reāli ir vēl nesenā un gandrīz šī brīža ekvivalents likmei un BORam. Dzīvo bez ieguldījumiem un kā brīvs cilvēks. Nedomā par nolietojumu, par remontiem, par tehnikas problēmām, neko. ...
vari iemest kādu piemēru labam īres variantam? apkārt dzirdēti cilvēki sūdzamies, ka nav ko īrēt, moš dirš?  | Offline | | |
Arturiks  | |  Kopš: 01. Nov 2008
No: Rīga
Ziņojumi: 9305
Braucu ar: 26 & 26 & 11
|
25 Jun 2025, 11:28:28 @kexxx rakstīja:
22 Jun 2025, 07:45:25 @Arturiks rakstīja:
... Kāda vaina neīrēt, ja tagad var labus dzīvokļus dabūt ar īres maksām, kas īpašniekiem nodrošina 4-5% ROI, kas reāli ir vēl nesenā un gandrīz šī brīža ekvivalents likmei un BORam. Dzīvo bez ieguldījumiem un kā brīvs cilvēks. Nedomā par nolietojumu, par remontiem, par tehnikas problēmām, neko. ...
vari iemest kādu piemēru labam īres variantam? apkārt dzirdēti cilvēki sūdzamies, ka nav ko īrēt, moš dirš? 
Protams, ka labi piedāvājumi baigi apkārt nemētajas, jo katrs īpašnieks, kuram ir smuks un pievilcīgs dzīvoklis, vēlas to izīrēt ar 8+% atdevi, ne uz pusi lētāk.
Pats tagad dzīvoju centrā, jaunajā projektā. Īpašnieki Ukraiņi, dzīvo Vācijā. Dzīvokļa īre 820 eiro mēnesī. 79.4 metri. Iegādājušies 2022.gada februārī par 200k, tikko vēl bija sludinājums tādam pašam par 220k. Pat, ja paņem viņu iegādes summu, tad viņiem ROI sanāk zem 5%, vēl nost nāk nodokļi + nolietojums.
Pēc SEB hipotekārā kalkulatora, sanāk, ka pirmā iemaksa + nodokļi un citi izdevumi būtu 35k nost no apgrozāmajiem līdzekļiem + hipotēka uz 30 gadiem. Kalkulators saka, ka mans maksājums būtu 788 eiro tagad, kad bors ir lejā. Sanāk, ka vēl gadu, divus atpakaļ tas būtu ap 1k-1.05k mēnesī, jo bors jau ir par 2.5% samazinājies šajā periodā.
Pat, ja uzskatām, ka Bors bija anomālija (kaut gan tāpat uz 0 tas tuvākajā laikā noteikti nekritīs), tad pie šī brīža likmēm un Boriem, no 788 eiro maksājuma, 264 eiro aizietu pamatsummas dzēšanā. Savelkot kopā, gadā es nepērkot pats, zaudēju 3168 eiro no pamatsummas dzēšanas. Tai pašā laikā es nemaksāju par NI nodokli, nemaksāju par skaitītāju nomaiņām un citiem īpašniekiem saistošiem štruntiem. Ja parēķina, cik maksā pilns remonts pēc 10-15 gadiem, tad to na to arī sanāk. + arī šobrīd, ja ir mājai kādi remontdarbi vai prasās jauns matracis, palūdz īpašniekam, tas panāk pretī, kas visādi citādi savā būtu no savas kabatas.
Jā, var spekulēt, ka gadus 4 atpakaļ bija milzīgs cenu lēciens NI un sava dzīvokļa vērtība būtu uzlidojusi kosmosā, bet dienas beigās tas nepalīdz, jo a) pats vien ekspluatē un kaut kur ir jādzīvo, tādēļ ieguvuma no tā nav, jo pārdodot tāpat kaut ko vietā vajag, bet dārgāks ir palicis ne tikai tavs NI, bet visi un b) dārgāks paliek itin viss un 35k neieguldīto apgrozāmo līdzekļu būtu atnesuši tieši tāpat - gana daudz.
Es saprotu, ka tas ir dīvānpirdēja viedoklis balstoties uz virspusēju matemātiku, apstākļu sakritību un vēsturiskajiem datiem, bet nevajag arī te censties apgāzt, ka veceiropā 50% īrē, jo ir dunduki, bet vidējais powerists, kurš zaudēs trešo pensiju līmeni, jo valsts nespēs to izmaksāt , zinās labāk. 
Šis ir tikai viens piemērs. Tādi ir gana. Protams, atverot ss.lv un paņemot dzīvokli par 25 eiro kvadrātā, matemātika neliksies kopā, bet tieši tāpat kāds arī pērk dzīvokļus par 3-6k metrā. Vajag vienkārši pieiet visam no savām pozīcijām un veselā saprāta. | Offline | | |
| kexxx | |  Kopš: 12. Dec 2010
Ziņojumi: 14210
Braucu ar:
| es vnk gribēju redzēt vizuāli un ciparos, ko tu uzskati par sakarīgu variantu, nevis 3lpp palagu  | Offline | | |
| uteo | |  Kopš: 26. Jun 2010
No: Sigulda
Ziņojumi: 1125
Braucu ar:
|
22 Jun 2025, 07:45:25 @Arturiks rakstīja:
bet nevajag arī te censties apgāzt, ka veceiropā 50% īrē, jo ir dunduki,
Man gan liekas, ka viņi īrē, jo vienkārši nevar atļautos savus īpašumus, it īpašu lielpilsētās un to tuvumā. [ Šo ziņu laboja uteo, 25 Jun 2025, 14:05:50 ] | Offline | | |
|
|
| JankyLV | |  Kopš: 23. Jul 2014
No: Rīga
Ziņojumi: 3214
Braucu ar: imperialblau
|
25 Jun 2025, 13:36:53 @Arturiks rakstīja:
Tai pašā laikā es nemaksāju par NI nodokli, nemaksāju par skaitītāju nomaiņām un citiem īpašniekiem saistošiem štruntiem.
Cik dzīvoklim kadastrālā vērtība?
0,2% nevajadzētu būt anormāli daudz.
Skaitītāju nomaiņa 30-50€ reizi 5 gados ir kaut kas ko vērts pieminēt?
Ir gadījumi kad īrēt ir pareizāk, bet vai LIELĀKAJAI DAĻAI ilgtermiņā izdevīgāk?
chatgpt:
- Pēc Otrā pasaules kara daudzās Rietumeiropas valstīs tika uzbūvēti plaši īres mājokļu fondi (īpaši Vācijā un Austrijā).
- Lielpilsētās (piemēram, Minhenē, Amsterdamā, Cīrihē) mājokļu cenas ir tik augstas, ka īpašuma iegāde daudzām mājsaimniecībām nav finansiāli iespējama vai izdevīga.
- Rietumeiropā bieži maina darba vietu vai dzīvesvietu (piemēram, pārvācas uz citu pilsētu), un īres mājoklis to atvieglo.
- Hipotēku aizdevumi var būt mazāk izdevīgi vai pieejami ar stingrākiem nosacījumiem. | Offline | | |
| kexxx | |  Kopš: 12. Dec 2010
Ziņojumi: 14210
Braucu ar:
| bļe, nu nopietni- skaitītāju maiņa pārdesmit eur reizi 4 gados ir baigais arguments par labu īrei??? 
nu tad šahs un mats, īrēs fani- skaitītājus vairs nav jāmaina vispār  [ Šo ziņu laboja kexxx, 25 Jun 2025, 14:22:34 ] | Offline | | |
| martell | | Kopš: 02. Feb 2023
Ziņojumi: 83
Braucu ar:
| Arturiks, šodien 13:36
Protams, ka labi piedāvājumi baigi apkārt nemētajas, jo katrs īpašnieks, kuram ir smuks un pievilcīgs dzīvoklis, vēlas to izīrēt ar 8+% atdevi, ne uz pusi lētāk.
Pats tagad dzīvoju centrā, jaunajā projektā. Īpašnieki Ukraiņi, dzīvo Vācijā. Dzīvokļa īre 820 eiro mēnesī. 79.4 metri. Iegādājušies 2022.gada februārī par 200k, tikko vēl bija sludinājums tādam pašam par 220k. Pat, ja paņem viņu iegādes summu, tad viņiem ROI sanāk zem 5%, vēl nost nāk nodokļi + nolietojums.
==================================
Taviem landlordiem izīrēšana nav bizness un Tev ir ļoti paveicies ar šo darījumu. Klasiski NĪ jāatpelnās 15 gadu laikā, jeb 200000/180=1111e būtu jābūt minimālajai īres maksai + 5% interesei, jeb 1166e maksājumam. Ar 820e maksājumu, kurā ieksā ir 5% interese (nerēķinot saliktos procentus), šis dzīvoklis viņiem atmaksāsies 22 gadu laikā. Respektīvi nekad, ņemot vērā, ka reizi 10-12 gados jātaisa refresh.
Tāpēc arī pie mums neviens nebūvē īres namus, jo ir nepieciešama subsīdija, starp maksātspēju un vēlmēm. Ja to nedara pašvaldība vai kāds liels uzņēmums, tad īres namam Latvijā nav nekāda biznesa pamatojuma.
Īres tirgus ir tik zems tieši tāpēc, ka ir šie vecie blokmāju rajoni, kas ir mantoti (ar zemām sākotnējām investīcijām), kurus vēl var (itin labi) lietot un jebkura no jauna uzbūvēta būve pat ar godīgām izmaksām un risinājumiem ir vienkārši par dārgu.[ Šo ziņu laboja martell, 25 Jun 2025, 14:34:01 ] | Offline | | |
| shirminieks | |  Kopš: 13. Jan 2013
No: Rīga
Ziņojumi: 2072
Braucu ar: 81
|
25 Jun 2025, 13:36:53 @Arturiks rakstīja:
25 Jun 2025, 11:28:28 @kexxx rakstīja:
22 Jun 2025, 07:45:25 @Arturiks rakstīja:
... Kāda vaina neīrēt, ja tagad var labus dzīvokļus dabūt ar īres maksām, kas īpašniekiem nodrošina 4-5% ROI, kas reāli ir vēl nesenā un gandrīz šī brīža ekvivalents likmei un BORam. Dzīvo bez ieguldījumiem un kā brīvs cilvēks. Nedomā par nolietojumu, par remontiem, par tehnikas problēmām, neko. ...
vari iemest kādu piemēru labam īres variantam? apkārt dzirdēti cilvēki sūdzamies, ka nav ko īrēt, moš dirš? 
Protams, ka labi piedāvājumi baigi apkārt nemētajas, jo katrs īpašnieks, kuram ir smuks un pievilcīgs dzīvoklis, vēlas to izīrēt ar 8+% atdevi, ne uz pusi lētāk.
Pats tagad dzīvoju centrā, jaunajā projektā. Īpašnieki Ukraiņi, dzīvo Vācijā. Dzīvokļa īre 820 eiro mēnesī. 79.4 metri. Iegādājušies 2022.gada februārī par 200k, tikko vēl bija sludinājums tādam pašam par 220k. Pat, ja paņem viņu iegādes summu, tad viņiem ROI sanāk zem 5%, vēl nost nāk nodokļi + nolietojums.
Pēc SEB hipotekārā kalkulatora, sanāk, ka pirmā iemaksa + nodokļi un citi izdevumi būtu 35k nost no apgrozāmajiem līdzekļiem + hipotēka uz 30 gadiem. Kalkulators saka, ka mans maksājums būtu 788 eiro tagad, kad bors ir lejā. Sanāk, ka vēl gadu, divus atpakaļ tas būtu ap 1k-1.05k mēnesī, jo bors jau ir par 2.5% samazinājies šajā periodā.
Pat, ja uzskatām, ka Bors bija anomālija (kaut gan tāpat uz 0 tas tuvākajā laikā noteikti nekritīs), tad pie šī brīža likmēm un Boriem, no 788 eiro maksājuma, 264 eiro aizietu pamatsummas dzēšanā. Savelkot kopā, gadā es nepērkot pats, zaudēju 3168 eiro no pamatsummas dzēšanas. Tai pašā laikā es nemaksāju par NI nodokli, nemaksāju par skaitītāju nomaiņām un citiem īpašniekiem saistošiem štruntiem. Ja parēķina, cik maksā pilns remonts pēc 10-15 gadiem, tad to na to arī sanāk. + arī šobrīd, ja ir mājai kādi remontdarbi vai prasās jauns matracis, palūdz īpašniekam, tas panāk pretī, kas visādi citādi savā būtu no savas kabatas.
Jā, var spekulēt, ka gadus 4 atpakaļ bija milzīgs cenu lēciens NI un sava dzīvokļa vērtība būtu uzlidojusi kosmosā, bet dienas beigās tas nepalīdz, jo a) pats vien ekspluatē un kaut kur ir jādzīvo, tādēļ ieguvuma no tā nav, jo pārdodot tāpat kaut ko vietā vajag, bet dārgāks ir palicis ne tikai tavs NI, bet visi un b) dārgāks paliek itin viss un 35k neieguldīto apgrozāmo līdzekļu būtu atnesuši tieši tāpat - gana daudz.
Es saprotu, ka tas ir dīvānpirdēja viedoklis balstoties uz virspusēju matemātiku, apstākļu sakritību un vēsturiskajiem datiem, bet nevajag arī te censties apgāzt, ka veceiropā 50% īrē, jo ir dunduki, bet vidējais powerists, kurš zaudēs trešo pensiju līmeni, jo valsts nespēs to izmaksāt , zinās labāk. 
Šis ir tikai viens piemērs. Tādi ir gana. Protams, atverot ss.lv un paņemot dzīvokli par 25 eiro kvadrātā, matemātika neliksies kopā, bet tieši tāpat kāds arī pērk dzīvokļus par 3-6k metrā. Vajag vienkārši pieiet visam no savām pozīcijām un veselā saprāta.
Tevis iemestais piemērs izklausās pēc patiešām laba deal'a, kur īrēt tiešām ir normāla alternatīva - bet tas vairāk tāds rets variants, kur īpašnieks sapinies meistarībā 
Principā tagad normālā jaunajā projektā īre maksās 12-15e/m2, kas ir 800e/mēn par 50-55m2 dzīvokli; tur jau hipotēkas maksājums sanāks mazāks. | Offline | | |
|
Moderatori: 968-jk, AV, AiwaShuraLLP, BigArchi, GirtzB, Lafter, PERFS, RVR, R_BERGS, SteelRat, VLD, linda, mrc, noisex, smudo
|