Online
Pašreiz BMWPower skatās 73 viesi un 1 reģistrēti lietotāji.
|
Tēma: Nekustamais īpašums II
| Autors | Ziņojums |
smudo  | |  Kopš: 18. Jan 2015
Ziņojumi: 4265
Braucu ar: 944 turbo & Cayman & 330iX & 540ix
|
28 Aug 2025, 10:30:37 @Nello rakstīja:
28 Aug 2025, 08:28:47 @MPBK rakstīja:
28 Aug 2025, 07:03:18 @Nello rakstīja:
Kā man konkrēti noskaidrot, vai pārdodot zemesgabalu pierīgā, un vietā pērkot dzīvokli, būs jāmaksā valstij nodoklis?
Zvans, vēsltule Vidam?
Jā. Un pieļauju ka nebūs jāmaksā, jo pērc funkcionāli līdzīgu īpašumu. Agrāk viņiem vajadzēja precīzi dzīvokli pret dzīvokli vai tamlīdz. Bet tagad ir pielaidīgāki
Labāk drošivien būtu uzrakstīt vēstuli, lai atbild rakstiski? Mūsdienās mutiskai runai "svara" nekāda...
Bet tas ir saprotami, jo kāds svars var būt konsultācijai pa telefonu, kur uzzvana cilvēks, kas par nodokļiem neko daudz nezina un pretīm ir jauns inspektors? Viens izstāsta to, kas viņam škiet relevents un inspektors atbild un tad vēl jautājums, kā tas zvanītājs saprot to atbildi, jo bieži, lai būtu atbrīvojums, jāizpildās noteiktiem apstākļiem.
Es ieteiktu sākumā pašam papētīt, kaut vai ar kādu AI platformas palīdzību un jau tikai tad, kad ir basic izpratne, zvanīt VIDam. Tad jau zināsi, kāda info ir relevanta un varēsi labāk uztvert to, ko dzirdēsi no inspektora. Bet ar visu to, ja ir specifiskas situācijas, tie inspektori mēdz kļūdīties.
P.S. Arī rakstiskai VID vēstulei nav tiesisks spēks - tas ir tikai viedoklis, no kā var atkāpties. Ja vēlies tādu atbildi, no kuras VID nevar atkāpties, tad jāprasa uzziņas pieprasījums, bet tas 99% gadījumu nebūs relevanti fiziskai personai un tur ir savi riski.[ Šo ziņu laboja smudo, 28 Aug 2025, 10:46:18 ] | Offline | | |
| kkas | |  Kopš: 22. Apr 2008
Ziņojumi: 10313
Braucu ar: Alfu
| GPT
Pamatlietas:
Saskaņā ar likumu "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" ienākums no vienīgā mājokļa pārdošanas var būt neapliekams ar nodokli, ja ir izpildīti nosacījumi.
Viens no kritērijiem, lai saglabātu atbrīvojumu, ir, ka pārdoto īpašumu aizstāj ar citu līdzvērtīgu īpašumu, kas kalpos kā mājoklis.
Kas tiek uzskatīts par līdzvērtīgu:
VID praksē “līdzvērtīgs” nenozīmē vienāda lieluma vai vērtības kvadrātmetrus, bet gan pēc funkcijas pielietojuma – proti, tam ir jābūt mājoklim, ko tu reāli izmanto dzīvošanai.
Ja tu pārdod dzīvokli un nopērc citu dzīvokli (vai māju) dzīvošanai → tas tiek uzskatīts par līdzvērtīgu.
Ja pārdod māju un nopērc dzīvokli dzīvošanai → arī ir līdzvērtīgs.
Ja pārdod dzīvojamo īpašumu un nopērc, piemēram, garāžu vai zemes gabalu bez dzīvojamās ēkas → tas nav līdzvērtīgs.
Būtiskās nianses:
Termiņš – jaunajam īpašumam jābūt iegādātam noteiktā laikā pēc pārdošanas (parasti 12 mēneši).
Deklarētā dzīvesvieta – jaunajā īpašumā bieži jādeklarē dzīvesvieta, lai VID atzītu to par mājokli.
Dokumenti – jāspēj pierādīt, ka pirkums tiešām ir mājoklis, nevis ieguldījums spekulācijai.
Atbilde atkarīga no tā, kāda veida īpašums tiek pārdots un vai tas kvalificējas kā vienīgais mājoklis.
1. Ja pārdod zemes gabalu (bez dzīvojamās mājas vai dzīvokļa):
Tas netiek uzskatīts par mājokli, bet gan par nekustamo īpašumu kā tādu.
Šeit neattiecas atbrīvojums par “vienīgo mājokli”, jo tu faktiski nepārdod dzīvojamo īpašumu.
Tātad – ienākuma nodoklis būs jāmaksā, ja rodas peļņa (pārdošanas cena > iegādes vērtība + ieguldījumi).
2. Ja pārdod zemes gabalu ar māju, kurā deklarēta dzīvesvieta:
Tad tas jau ir mājoklis, un var piemērot atbrīvojumu (ja tas ir bijis vienīgais mājoklis un atbilst termiņiem).
Šādā gadījumā var nebūt jāmaksā IIN, īpaši ja naudu ieguldi citā līdzvērtīgā mājoklī (piem., dzīvoklī).
3. Tavs piemērs — zemes gabals → dzīvoklis:
Ja tas ir tikai zeme (bez mājas), tad VID neatzīs šo darījumu kā “vienīgā mājokļa aizvietošanu”.
Rezultātā, pārdodot zemi un pērkot dzīvokli, ienākuma nodoklis būs jāmaksā no gūtās peļņas.
[ Šo ziņu laboja kkas, 28 Aug 2025, 12:30:00 ] | Offline | | |
| Asch | | Kopš: 29. Jan 2007
Ziņojumi: 4537
Braucu ar:
| Es nepamanīju vai arī nebija rakstīts- tas ir vienīgais īpašums? | Offline | | |
| Nello | |  Kopš: 15. Aug 2011
No: Rīga
Ziņojumi: 2652
Braucu ar: Klasiskās piedziņas pieminekli...
|
28 Aug 2025, 13:19:12 @Asch rakstīja:
Es nepamanīju vai arī nebija rakstīts- tas ir vienīgais īpašums?
Nē, ir 2 zemes gabali.. | Offline | | |
ixers  | |  Kopš: 29. Jul 2004
No: Ludza
Ziņojumi: 3323
Braucu ar: svešu auto
| IIN no kapitāla pieaugumu 25,5% pārdodot NĪ  | Offline | | |
| Nello | |  Kopš: 15. Aug 2011
No: Rīga
Ziņojumi: 2652
Braucu ar: Klasiskās piedziņas pieminekli...
|
28 Aug 2025, 13:32:15 @ixers rakstīja:
IIN no kapitāla pieaugumu 25,5% pārdodot NĪ 
Ja plānotais tirgus cipars 170k,tad valstij jānoloka 43k.. Uz tāda fona gribētos teikt, lai iet nah, un lai zemesgabals paliek tālāk mantojumā, mošk pienāks cilvēcīgāki laiki... | Offline | | |
| uteo | |  Kopš: 26. Jun 2010
No: Sigulda
Ziņojumi: 1125
Braucu ar:
|
28 Aug 2025, 14:06:29 @Nello rakstīja:
28 Aug 2025, 13:32:15 @ixers rakstīja:
IIN no kapitāla pieaugumu 25,5% pārdodot NĪ 
Ja plānotais tirgus cipars 170k,tad valstij jānoloka 43k.. Uz tāda fona gribētos teikt, lai iet nah, un lai zemesgabals paliek tālāk mantojumā, mošk pienāks cilvēcīgāki laiki...
Ja ieguvi zemes gabalu pa velti, tad jā. Bet citādi 25.5% jāmaksā no starpības starp iegādes un pārdošanas cenas. | Offline | | |
| Asch | | Kopš: 29. Jan 2007
Ziņojumi: 4537
Braucu ar:
|
28 Aug 2025, 13:24:28 @Nello rakstīja:
28 Aug 2025, 13:19:12 @Asch rakstīja:
Es nepamanīju vai arī nebija rakstīts- tas ir vienīgais īpašums?
Nē, ir 2 zemes gabali..
Abiem vienlaicīgi taisīta zemesgramātas? Variants ar pēdējiem 5 gadiem kā vienīgajam īpašumam neiet cauri?
Isak sakot, jāstudē likums par IIN  [ Šo ziņu laboja Asch, 28 Aug 2025, 14:54:24 ] | Offline | | |
|
|
| divkosigais | |  Kopš: 15. Feb 2010
No: Rīga
Ziņojumi: 6627
Braucu ar:
|
17 Aug 2025, 10:39:56 @crime rakstīja:
17 Aug 2025, 10:06:37 @wanksta rakstīja:
Kāds varbūt tirgo/zin kas tirgo pierīgā normālu zemes gabalu mājai ap 600-800 kvm? Vēlams ar elektrību/ūdeni
Kooperatīvi nav aktuāli
nu gan laiki pienākuši, ka oligarhi ar 600-800m2 villas plāniem nav spējīgi piemērotu zemi atrast 
ir kādas izmaiņas likumdošanā?
Vēl nesen nevarēja nodot māju kā dzīvojamo māju. Varēja tikai līdz 150m2 un ar statusu vasarnīca.
Kaimiņš par šo iespringa vēl pirms 2-3 gadiem.
zīmīgi ka vēl izcelts arī ka negrib kooperatīvos... jo 600-700m2 kāreiz dārzkopīgas kooperatīva gabala platība.
Normālie zemes gabali sākas no 1000-1200m2 | Offline | | |
| josi | |  Kopš: 24. May 2002
No: Sigulda
Ziņojumi: 3307
Braucu ar: Puf-puf
|
28 Aug 2025, 15:26:43 @divkosigais rakstīja:
17 Aug 2025, 10:39:56 @crime rakstīja:
17 Aug 2025, 10:06:37 @wanksta rakstīja:
Kāds varbūt tirgo/zin kas tirgo pierīgā normālu zemes gabalu mājai ap 600-800 kvm? Vēlams ar elektrību/ūdeni
Kooperatīvi nav aktuāli
nu gan laiki pienākuši, ka oligarhi ar 600-800m2 villas plāniem nav spējīgi piemērotu zemi atrast 
ir kādas izmaiņas likumdošanā?
Vēl nesen nevarēja nodot māju kā dzīvojamo māju. Varēja tikai līdz 150m2 un ar statusu vasarnīca.
Nav izmaiņu, tas taču skaidrs, ka oligarhu māju ap 600-800 kvm kooperatīvā nebūvēsi 
| Offline | | |
| Nello | |  Kopš: 15. Aug 2011
No: Rīga
Ziņojumi: 2652
Braucu ar: Klasiskās piedziņas pieminekli...
|
28 Aug 2025, 14:49:50 @Asch rakstīja:
28 Aug 2025, 13:24:28 @Nello rakstīja:
28 Aug 2025, 13:19:12 @Asch rakstīja:
Es nepamanīju vai arī nebija rakstīts- tas ir vienīgais īpašums?
Nē, ir 2 zemes gabali..
Abiem vienlaicīgi taisīta zemesgramātas? Variants ar pēdējiem 5 gadiem kā vienīgajam īpašumam neiet cauri?
Isak sakot, jāstudē likums par IIN 
Nav vienlaicīgi... | Offline | | |
niknais  | |  Kopš: 14. Mar 2021
No: Rīga
Ziņojumi: 45
Braucu ar: e34 540iA, e36 328iA, f26 2.0xdA, g30 520dA
| www.ss.com/msg/lv/real-estate/homes-summer-residences/riga/darzini/afjdd.html
| Offline | | |
| highlander | |  Kopš: 03. Nov 2013
No: Rīga
Ziņojumi: 1993
Braucu ar: diviem pedāļiem
| PA 7.5 K itkā varētu paņemt, kur dārza štrums nogrūzt, BET it cilvēkiiiii, kas šādas būdiņas sataisa un tirgo ar smuku varku | Offline | | |
| juriz | | Kopš: 24. May 2002
No: Jūrmala
Ziņojumi: 2733
Braucu ar: auto
| Cik prātīgi būtu glabāt auto pa ziemu jūras konteinerā? Ventilācija jau tur, laikam, nav. Pašam īsti vieta nav tam vienam auto, tad nu doma te netālu no mājām noīrēt konteineru vienā placī.
Vai jāsarunā, lai izgriež kādus caurumus, uzliek restītes, vai jāsarunā, ka pats to varu izdarīt. | Offline | | |
| divkosigais | |  Kopš: 15. Feb 2010
No: Rīga
Ziņojumi: 6627
Braucu ar:
|
02 Sep 2025, 13:58:35 @juriz rakstīja:
Cik prātīgi būtu glabāt auto pa ziemu jūras konteinerā? Ventilācija jau tur, laikam, nav. Pašam īsti vieta nav tam vienam auto, tad nu doma te netālu no mājām noīrēt konteineru vienā placī.
Vai jāsarunā, lai izgriež kādus caurumus, uzliek restītes, vai jāsarunā, ka pats to varu izdarīt.
bez ventilācijas sapūs ļoti ātri.
Bet ne mazāk svarīgi ir arī atvienot akumulatoru...tad arī mazāk rūsē. (Protams, ja tas auto nav tāds kuram nav ieteicams to darīt dēļ elektronikas īpatnibām) | Offline | | |
| Nello | |  Kopš: 15. Aug 2011
No: Rīga
Ziņojumi: 2652
Braucu ar: Klasiskās piedziņas pieminekli...
| Vajag sastādīt diviem servitūta ceļiem līgumus, vienu par labu man, otru par labu kaimiņam, to var izdarīt pie jebkura jurista, jeb līgumus jāsaraksta pašam un tad jānes pie jurista uz apstiprinājumu? | Offline | | |
|
|
| Zuc | | Kopš: 22. Apr 2016
Ziņojumi: 676
Braucu ar: Rokām uz stūres
|
03 Sep 2025, 09:31:38 @Nello rakstīja:
Vajag sastādīt diviem servitūta ceļiem līgumus, vienu par labu man, otru par labu kaimiņam, to var izdarīt pie jebkura jurista, jeb līgumus jāsaraksta pašam un tad jānes pie jurista uz apstiprinājumu?
Pie jurista, kas specializējas lietu tiesībās. Komerctiesību jurists Tev nederēs. Katrā jomā sava specifika un nianses, kas jāzina un kuras nezinātājs var palaist garām/neierakstīt līgumā vai ierakstīt ne tā, kā vajag. Ja ir iespējams "noziedot" kādu peso, tad var arī pie notāra un taisīt kā notariālo aktu - tad pats notārs atbild par līguma saturu tā, it kā pats būtu līguma puse. Ja tikai apliecināsi parakstus pie notāra, tad tas ir arī viss, ko viņš dara - par saturu neatbild. Servitūts reģistrēts ZG? Ja nav, tad šo procesu arī jāiziet, jo vēlāk, ja rodas kāds strīds, tikai ZG reģistrētam servitūtam būs reāls juridisks spēks un iespēja piesaistīt institūcijas.[ Šo ziņu laboja Zuc, 03 Sep 2025, 10:05:51 ] | Offline | | |
| Nello | |  Kopš: 15. Aug 2011
No: Rīga
Ziņojumi: 2652
Braucu ar: Klasiskās piedziņas pieminekli...
|
03 Sep 2025, 10:04:42 @Zuc rakstīja:
03 Sep 2025, 09:31:38 @Nello rakstīja:
Vajag sastādīt diviem servitūta ceļiem līgumus, vienu par labu man, otru par labu kaimiņam, to var izdarīt pie jebkura jurista, jeb līgumus jāsaraksta pašam un tad jānes pie jurista uz apstiprinājumu?
Pie jurista, kas specializējas lietu tiesībās. Komerctiesību jurists Tev nederēs. Katrā jomā sava specifika un nianses, kas jāzina un kuras nezinātājs var palaist garām/neierakstīt līgumā vai ierakstīt ne tā, kā vajag. Ja ir iespējams "noziedot" kādu peso, tad var arī pie notāra un taisīt kā notariālo aktu - tad pats notārs atbild par līguma saturu tā, it kā pats būtu līguma puse. Ja tikai apliecināsi parakstus pie notāra, tad tas ir arī viss, ko viņš dara - par saturu neatbild. Servitūts reģistrēts ZG? Ja nav, tad šo procesu arī jāiziet, jo vēlāk, ja rodas kāds strīds, tikai ZG reģistrētam servitūtam būs reāls juridisks spēks un iespēja piesaistīt institūcijas.
Kaimiņa servitūts ir ZG, manējais nav.. Es sapratu, ka ZG ir pēdējais process.. | Offline | | |
| W116 | |  Kopš: 16. Apr 2017
No: Rīga
Ziņojumi: 143
Braucu ar: W116
|
03 Sep 2025, 10:18:59 @Nello rakstīja:
03 Sep 2025, 10:04:42 @Zuc rakstīja:
03 Sep 2025, 09:31:38 @Nello rakstīja:
Vajag sastādīt diviem servitūta ceļiem līgumus, vienu par labu man, otru par labu kaimiņam, to var izdarīt pie jebkura jurista, jeb līgumus jāsaraksta pašam un tad jānes pie jurista uz apstiprinājumu?
Pie jurista, kas specializējas lietu tiesībās. Komerctiesību jurists Tev nederēs. Katrā jomā sava specifika un nianses, kas jāzina un kuras nezinātājs var palaist garām/neierakstīt līgumā vai ierakstīt ne tā, kā vajag. Ja ir iespējams "noziedot" kādu peso, tad var arī pie notāra un taisīt kā notariālo aktu - tad pats notārs atbild par līguma saturu tā, it kā pats būtu līguma puse. Ja tikai apliecināsi parakstus pie notāra, tad tas ir arī viss, ko viņš dara - par saturu neatbild. Servitūts reģistrēts ZG? Ja nav, tad šo procesu arī jāiziet, jo vēlāk, ja rodas kāds strīds, tikai ZG reģistrētam servitūtam būs reāls juridisks spēks un iespēja piesaistīt institūcijas.
Kaimiņa servitūts ir ZG, manējais nav.. Es sapratu, ka ZG ir pēdējais process..
Aizej pie jebkura zvērināta notāra - gan līgumu sastādīs, gan zemesgrāmatai dokumentus sagatavos - būs vienkāršāk, ātrāk un lētāk. | Offline | | |
| ivarinators | | Kopš: 08. Jan 2008
No: Rīga
Ziņojumi: 599
Braucu ar: A6TQ
| Jebkura gan nē, piem. cien. notāre Brīvības gatv. 209. savu aplamo norādījumu un prasību dēļ radīja papildus sarežģījumus un stresu visām pusēm tieši vienkārša, maksimāli primitīva servitūta līguma slēgšanā. | Offline | | |
|
Moderatori: 968-jk, AV, AiwaShuraLLP, BigArchi, GirtzB, Lafter, PERFS, RVR, R_BERGS, SteelRat, VLD, linda, mrc, noisex, smudo
|