Online

Pašreiz BMWPower skatās 73 viesi un 1 reģistrēti lietotāji.

Ienākt BMWPower

Lietotājvards:

Parole:

Atcerēties

Aizmirsi paroli?

Reģistrēties

Forums » Vispārējās diskusijas » Tērzētava

Tēma: Nekustamais īpašums II

AutorsZiņojums
smudo
28. Aug 2025, 10:44 #27761

Kopš: 18. Jan 2015

Ziņojumi: 4265

Braucu ar: 944 turbo & Cayman & 330iX & 540ix


28 Aug 2025, 10:30:37 @Nello rakstīja:

28 Aug 2025, 08:28:47 @MPBK rakstīja:

28 Aug 2025, 07:03:18 @Nello rakstīja:
Kā man konkrēti noskaidrot, vai pārdodot zemesgabalu pierīgā, un vietā pērkot dzīvokli, būs jāmaksā valstij nodoklis?
Zvans, vēsltule Vidam?

Jā. Un pieļauju ka nebūs jāmaksā, jo pērc funkcionāli līdzīgu īpašumu. Agrāk viņiem vajadzēja precīzi dzīvokli pret dzīvokli vai tamlīdz. Bet tagad ir pielaidīgāki

Labāk drošivien būtu uzrakstīt vēstuli, lai atbild rakstiski? Mūsdienās mutiskai runai "svara" nekāda...


Bet tas ir saprotami, jo kāds svars var būt konsultācijai pa telefonu, kur uzzvana cilvēks, kas par nodokļiem neko daudz nezina un pretīm ir jauns inspektors? Viens izstāsta to, kas viņam škiet relevents un inspektors atbild un tad vēl jautājums, kā tas zvanītājs saprot to atbildi, jo bieži, lai būtu atbrīvojums, jāizpildās noteiktiem apstākļiem.

Es ieteiktu sākumā pašam papētīt, kaut vai ar kādu AI platformas palīdzību un jau tikai tad, kad ir basic izpratne, zvanīt VIDam. Tad jau zināsi, kāda info ir relevanta un varēsi labāk uztvert to, ko dzirdēsi no inspektora. Bet ar visu to, ja ir specifiskas situācijas, tie inspektori mēdz kļūdīties.

P.S. Arī rakstiskai VID vēstulei nav tiesisks spēks - tas ir tikai viedoklis, no kā var atkāpties. Ja vēlies tādu atbildi, no kuras VID nevar atkāpties, tad jāprasa uzziņas pieprasījums, bet tas 99% gadījumu nebūs relevanti fiziskai personai un tur ir savi riski.

[ Šo ziņu laboja smudo, 28 Aug 2025, 10:46:18 ]

Offline
kkas
28. Aug 2025, 12:27 #27762

Kopš: 22. Apr 2008

Ziņojumi: 10313

Braucu ar: Alfu

GPT
Pamatlietas:

Saskaņā ar likumu "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" ienākums no vienīgā mājokļa pārdošanas var būt neapliekams ar nodokli, ja ir izpildīti nosacījumi.

Viens no kritērijiem, lai saglabātu atbrīvojumu, ir, ka pārdoto īpašumu aizstāj ar citu līdzvērtīgu īpašumu, kas kalpos kā mājoklis.

Kas tiek uzskatīts par līdzvērtīgu:

VID praksē “līdzvērtīgs” nenozīmē vienāda lieluma vai vērtības kvadrātmetrus, bet gan pēc funkcijas pielietojuma – proti, tam ir jābūt mājoklim, ko tu reāli izmanto dzīvošanai.

Ja tu pārdod dzīvokli un nopērc citu dzīvokli (vai māju) dzīvošanai → tas tiek uzskatīts par līdzvērtīgu.

Ja pārdod māju un nopērc dzīvokli dzīvošanai → arī ir līdzvērtīgs.

Ja pārdod dzīvojamo īpašumu un nopērc, piemēram, garāžu vai zemes gabalu bez dzīvojamās ēkas → tas nav līdzvērtīgs.

Būtiskās nianses:

Termiņš – jaunajam īpašumam jābūt iegādātam noteiktā laikā pēc pārdošanas (parasti 12 mēneši).

Deklarētā dzīvesvieta – jaunajā īpašumā bieži jādeklarē dzīvesvieta, lai VID atzītu to par mājokli.

Dokumenti – jāspēj pierādīt, ka pirkums tiešām ir mājoklis, nevis ieguldījums spekulācijai.

Atbilde atkarīga no tā, kāda veida īpašums tiek pārdots un vai tas kvalificējas kā vienīgais mājoklis.

1. Ja pārdod zemes gabalu (bez dzīvojamās mājas vai dzīvokļa):

Tas netiek uzskatīts par mājokli, bet gan par nekustamo īpašumu kā tādu.

Šeit neattiecas atbrīvojums par “vienīgo mājokli”, jo tu faktiski nepārdod dzīvojamo īpašumu.

Tātad – ienākuma nodoklis būs jāmaksā, ja rodas peļņa (pārdošanas cena > iegādes vērtība + ieguldījumi).

2. Ja pārdod zemes gabalu ar māju, kurā deklarēta dzīvesvieta:

Tad tas jau ir mājoklis, un var piemērot atbrīvojumu (ja tas ir bijis vienīgais mājoklis un atbilst termiņiem).

Šādā gadījumā var nebūt jāmaksā IIN, īpaši ja naudu ieguldi citā līdzvērtīgā mājoklī (piem., dzīvoklī).

3. Tavs piemērs — zemes gabals → dzīvoklis:

Ja tas ir tikai zeme (bez mājas), tad VID neatzīs šo darījumu kā “vienīgā mājokļa aizvietošanu”.

Rezultātā, pārdodot zemi un pērkot dzīvokli, ienākuma nodoklis būs jāmaksā no gūtās peļņas.

[ Šo ziņu laboja kkas, 28 Aug 2025, 12:30:00 ]

Offline
Asch
28. Aug 2025, 13:19 #27763

Kopš: 29. Jan 2007

Ziņojumi: 4537

Braucu ar:

Es nepamanīju vai arī nebija rakstīts- tas ir vienīgais īpašums?
Offline
Nello
28. Aug 2025, 13:24 #27764

Kopš: 15. Aug 2011

No: Rīga

Ziņojumi: 2652

Braucu ar: Klasiskās piedziņas pieminekli...


28 Aug 2025, 13:19:12 @Asch rakstīja:
Es nepamanīju vai arī nebija rakstīts- tas ir vienīgais īpašums?

Nē, ir 2 zemes gabali..
Offline
ixers
28. Aug 2025, 13:32 #27765

Kopš: 29. Jul 2004

No: Ludza

Ziņojumi: 3323

Braucu ar: svešu auto

IIN no kapitāla pieaugumu 25,5% pārdodot NĪ
Offline
Nello
28. Aug 2025, 14:06 #27766

Kopš: 15. Aug 2011

No: Rīga

Ziņojumi: 2652

Braucu ar: Klasiskās piedziņas pieminekli...


28 Aug 2025, 13:32:15 @ixers rakstīja:
IIN no kapitāla pieaugumu 25,5% pārdodot NĪ

Ja plānotais tirgus cipars 170k,tad valstij jānoloka 43k.. Uz tāda fona gribētos teikt, lai iet nah, un lai zemesgabals paliek tālāk mantojumā, mošk pienāks cilvēcīgāki laiki...
Offline
uteo
28. Aug 2025, 14:12 #27767

Kopš: 26. Jun 2010

No: Sigulda

Ziņojumi: 1125

Braucu ar:


28 Aug 2025, 14:06:29 @Nello rakstīja:

28 Aug 2025, 13:32:15 @ixers rakstīja:
IIN no kapitāla pieaugumu 25,5% pārdodot NĪ

Ja plānotais tirgus cipars 170k,tad valstij jānoloka 43k.. Uz tāda fona gribētos teikt, lai iet nah, un lai zemesgabals paliek tālāk mantojumā, mošk pienāks cilvēcīgāki laiki...

Ja ieguvi zemes gabalu pa velti, tad jā. Bet citādi 25.5% jāmaksā no starpības starp iegādes un pārdošanas cenas.
Offline
Asch
28. Aug 2025, 14:49 #27768

Kopš: 29. Jan 2007

Ziņojumi: 4537

Braucu ar:


28 Aug 2025, 13:24:28 @Nello rakstīja:

28 Aug 2025, 13:19:12 @Asch rakstīja:
Es nepamanīju vai arī nebija rakstīts- tas ir vienīgais īpašums?

Nē, ir 2 zemes gabali..

Abiem vienlaicīgi taisīta zemesgramātas? Variants ar pēdējiem 5 gadiem kā vienīgajam īpašumam neiet cauri?
Isak sakot, jāstudē likums par IIN

[ Šo ziņu laboja Asch, 28 Aug 2025, 14:54:24 ]

Offline
divkosigais
28. Aug 2025, 15:26 #27769

Kopš: 15. Feb 2010

No: Rīga

Ziņojumi: 6627

Braucu ar:


17 Aug 2025, 10:39:56 @crime rakstīja:

17 Aug 2025, 10:06:37 @wanksta rakstīja:
Kāds varbūt tirgo/zin kas tirgo pierīgā normālu zemes gabalu mājai ap 600-800 kvm? Vēlams ar elektrību/ūdeni
Kooperatīvi nav aktuāli

nu gan laiki pienākuši, ka oligarhi ar 600-800m2 villas plāniem nav spējīgi piemērotu zemi atrast

ir kādas izmaiņas likumdošanā?
Vēl nesen nevarēja nodot māju kā dzīvojamo māju. Varēja tikai līdz 150m2 un ar statusu vasarnīca.

Kaimiņš par šo iespringa vēl pirms 2-3 gadiem.

zīmīgi ka vēl izcelts arī ka negrib kooperatīvos... jo 600-700m2 kāreiz dārzkopīgas kooperatīva gabala platība.

Normālie zemes gabali sākas no 1000-1200m2
Offline
josi
28. Aug 2025, 17:31 #27770

Kopš: 24. May 2002

No: Sigulda

Ziņojumi: 3307

Braucu ar: Puf-puf


28 Aug 2025, 15:26:43 @divkosigais rakstīja:

17 Aug 2025, 10:39:56 @crime rakstīja:

17 Aug 2025, 10:06:37 @wanksta rakstīja:
Kāds varbūt tirgo/zin kas tirgo pierīgā normālu zemes gabalu mājai ap 600-800 kvm? Vēlams ar elektrību/ūdeni
Kooperatīvi nav aktuāli

nu gan laiki pienākuši, ka oligarhi ar 600-800m2 villas plāniem nav spējīgi piemērotu zemi atrast

ir kādas izmaiņas likumdošanā?
Vēl nesen nevarēja nodot māju kā dzīvojamo māju. Varēja tikai līdz 150m2 un ar statusu vasarnīca.


Nav izmaiņu, tas taču skaidrs, ka oligarhu māju ap 600-800 kvm kooperatīvā nebūvēsi
Offline
Nello
28. Aug 2025, 17:50 #27771

Kopš: 15. Aug 2011

No: Rīga

Ziņojumi: 2652

Braucu ar: Klasiskās piedziņas pieminekli...


28 Aug 2025, 14:49:50 @Asch rakstīja:

28 Aug 2025, 13:24:28 @Nello rakstīja:

28 Aug 2025, 13:19:12 @Asch rakstīja:
Es nepamanīju vai arī nebija rakstīts- tas ir vienīgais īpašums?

Nē, ir 2 zemes gabali..

Abiem vienlaicīgi taisīta zemesgramātas? Variants ar pēdējiem 5 gadiem kā vienīgajam īpašumam neiet cauri?
Isak sakot, jāstudē likums par IIN

Nav vienlaicīgi...
Offline
niknais
30. Aug 2025, 02:30 #27772

Kopš: 14. Mar 2021

No: Rīga

Ziņojumi: 45

Braucu ar: e34 540iA, e36 328iA, f26 2.0xdA, g30 520dA

www.ss.com/msg/lv/real-estate/homes-summer-residences/riga/darzini/afjdd.html

Offline
highlander
30. Aug 2025, 03:09 #27773

Kopš: 03. Nov 2013

No: Rīga

Ziņojumi: 1993

Braucu ar: diviem pedāļiem

PA 7.5 K itkā varētu paņemt, kur dārza štrums nogrūzt, BET it cilvēkiiiii, kas šādas būdiņas sataisa un tirgo ar smuku varku
Offline
juriz
02. Sep 2025, 13:58 #27774

Kopš: 24. May 2002

No: Jūrmala

Ziņojumi: 2733

Braucu ar: auto

Cik prātīgi būtu glabāt auto pa ziemu jūras konteinerā? Ventilācija jau tur, laikam, nav. Pašam īsti vieta nav tam vienam auto, tad nu doma te netālu no mājām noīrēt konteineru vienā placī.
Vai jāsarunā, lai izgriež kādus caurumus, uzliek restītes, vai jāsarunā, ka pats to varu izdarīt.
Offline
divkosigais
02. Sep 2025, 14:07 #27775

Kopš: 15. Feb 2010

No: Rīga

Ziņojumi: 6627

Braucu ar:


02 Sep 2025, 13:58:35 @juriz rakstīja:
Cik prātīgi būtu glabāt auto pa ziemu jūras konteinerā? Ventilācija jau tur, laikam, nav. Pašam īsti vieta nav tam vienam auto, tad nu doma te netālu no mājām noīrēt konteineru vienā placī.
Vai jāsarunā, lai izgriež kādus caurumus, uzliek restītes, vai jāsarunā, ka pats to varu izdarīt.

bez ventilācijas sapūs ļoti ātri.

Bet ne mazāk svarīgi ir arī atvienot akumulatoru...tad arī mazāk rūsē. (Protams, ja tas auto nav tāds kuram nav ieteicams to darīt dēļ elektronikas īpatnibām)
Offline
Nello
03. Sep 2025, 09:31 #27776

Kopš: 15. Aug 2011

No: Rīga

Ziņojumi: 2652

Braucu ar: Klasiskās piedziņas pieminekli...

Vajag sastādīt diviem servitūta ceļiem līgumus, vienu par labu man, otru par labu kaimiņam, to var izdarīt pie jebkura jurista, jeb līgumus jāsaraksta pašam un tad jānes pie jurista uz apstiprinājumu?
Offline
Zuc
03. Sep 2025, 10:04 #27777

Kopš: 22. Apr 2016

Ziņojumi: 676

Braucu ar: Rokām uz stūres


03 Sep 2025, 09:31:38 @Nello rakstīja:
Vajag sastādīt diviem servitūta ceļiem līgumus, vienu par labu man, otru par labu kaimiņam, to var izdarīt pie jebkura jurista, jeb līgumus jāsaraksta pašam un tad jānes pie jurista uz apstiprinājumu?


Pie jurista, kas specializējas lietu tiesībās. Komerctiesību jurists Tev nederēs. Katrā jomā sava specifika un nianses, kas jāzina un kuras nezinātājs var palaist garām/neierakstīt līgumā vai ierakstīt ne tā, kā vajag. Ja ir iespējams "noziedot" kādu peso, tad var arī pie notāra un taisīt kā notariālo aktu - tad pats notārs atbild par līguma saturu tā, it kā pats būtu līguma puse. Ja tikai apliecināsi parakstus pie notāra, tad tas ir arī viss, ko viņš dara - par saturu neatbild. Servitūts reģistrēts ZG? Ja nav, tad šo procesu arī jāiziet, jo vēlāk, ja rodas kāds strīds, tikai ZG reģistrētam servitūtam būs reāls juridisks spēks un iespēja piesaistīt institūcijas.

[ Šo ziņu laboja Zuc, 03 Sep 2025, 10:05:51 ]

Offline
Nello
03. Sep 2025, 10:18 #27778

Kopš: 15. Aug 2011

No: Rīga

Ziņojumi: 2652

Braucu ar: Klasiskās piedziņas pieminekli...


03 Sep 2025, 10:04:42 @Zuc rakstīja:

03 Sep 2025, 09:31:38 @Nello rakstīja:
Vajag sastādīt diviem servitūta ceļiem līgumus, vienu par labu man, otru par labu kaimiņam, to var izdarīt pie jebkura jurista, jeb līgumus jāsaraksta pašam un tad jānes pie jurista uz apstiprinājumu?


Pie jurista, kas specializējas lietu tiesībās. Komerctiesību jurists Tev nederēs. Katrā jomā sava specifika un nianses, kas jāzina un kuras nezinātājs var palaist garām/neierakstīt līgumā vai ierakstīt ne tā, kā vajag. Ja ir iespējams "noziedot" kādu peso, tad var arī pie notāra un taisīt kā notariālo aktu - tad pats notārs atbild par līguma saturu tā, it kā pats būtu līguma puse. Ja tikai apliecināsi parakstus pie notāra, tad tas ir arī viss, ko viņš dara - par saturu neatbild. Servitūts reģistrēts ZG? Ja nav, tad šo procesu arī jāiziet, jo vēlāk, ja rodas kāds strīds, tikai ZG reģistrētam servitūtam būs reāls juridisks spēks un iespēja piesaistīt institūcijas.

Kaimiņa servitūts ir ZG, manējais nav.. Es sapratu, ka ZG ir pēdējais process..
Offline
W116
03. Sep 2025, 11:09 #27779

Kopš: 16. Apr 2017

No: Rīga

Ziņojumi: 143

Braucu ar: W116


03 Sep 2025, 10:18:59 @Nello rakstīja:

03 Sep 2025, 10:04:42 @Zuc rakstīja:

03 Sep 2025, 09:31:38 @Nello rakstīja:
Vajag sastādīt diviem servitūta ceļiem līgumus, vienu par labu man, otru par labu kaimiņam, to var izdarīt pie jebkura jurista, jeb līgumus jāsaraksta pašam un tad jānes pie jurista uz apstiprinājumu?


Pie jurista, kas specializējas lietu tiesībās. Komerctiesību jurists Tev nederēs. Katrā jomā sava specifika un nianses, kas jāzina un kuras nezinātājs var palaist garām/neierakstīt līgumā vai ierakstīt ne tā, kā vajag. Ja ir iespējams "noziedot" kādu peso, tad var arī pie notāra un taisīt kā notariālo aktu - tad pats notārs atbild par līguma saturu tā, it kā pats būtu līguma puse. Ja tikai apliecināsi parakstus pie notāra, tad tas ir arī viss, ko viņš dara - par saturu neatbild. Servitūts reģistrēts ZG? Ja nav, tad šo procesu arī jāiziet, jo vēlāk, ja rodas kāds strīds, tikai ZG reģistrētam servitūtam būs reāls juridisks spēks un iespēja piesaistīt institūcijas.

Kaimiņa servitūts ir ZG, manējais nav.. Es sapratu, ka ZG ir pēdējais process..


Aizej pie jebkura zvērināta notāra - gan līgumu sastādīs, gan zemesgrāmatai dokumentus sagatavos - būs vienkāršāk, ātrāk un lētāk.
Offline
ivarinators
03. Sep 2025, 16:31 #27780

Kopš: 08. Jan 2008

No: Rīga

Ziņojumi: 599

Braucu ar: A6TQ

Jebkura gan nē, piem. cien. notāre Brīvības gatv. 209. savu aplamo norādījumu un prasību dēļ radīja papildus sarežģījumus un stresu visām pusēm tieši vienkārša, maksimāli primitīva servitūta līguma slēgšanā.
Offline

Moderatori: 968-jk, AV, AiwaShuraLLP, BigArchi, GirtzB, Lafter, PERFS, RVR, R_BERGS, SteelRat, VLD, linda, mrc, noisex, smudo